Testis Kanseri Nedenleri, Neden Olur,

Testis Kanseri, genel olarak belirtileri seyrek olan sinsi bir hastalıktır. Genellikle tek bir testiste görülen bu kanser tipi, diğer kanser tiplerine oranla başarı şansı oldukça yüksek ve tedavisi oldukça kolay bir hastalıktır diyebiliriz. Fakat bu kanserin çok genç erkeklerde daha sık görülmesi bir stres ve korku kaynağı olmaktadır. İstatistiksel verilere bakıldığında en sık görülen yaş gurubu 15, 35 yaş arası gruptur.

Bu durum cinsel olarak en aktif olunabilecek ve çocuk sahibi olma yaşlarına denk geldiği için kadınlarda meme kanseri kabusu olduğu kadar erkeklerde de testis kanseri kabul durumuna gelebilmektedir. Fakat söz testis kanseri nedenleri nelerdir bilmek, bu hastalıktan korunmak adına oldukça önemlidir. Bu konumuzda testis kanseri neden olur detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Testis Kanseri Nedenleri Nelerdir

Testis Kanseri Neden olur konusunda en sık karşılaşılan testis kanseri nedenleri

  • Testislerin Normalden Yukarıda olması ve normal yerinde olmaması başlıca kanser nedenidir. Genellikle erken dönem kanserlerin çoğunun nedenidir. Çocuklarda erken fark edildiği taktirde önlenebilmektedir. Özellikle bir yaşının altındaki çocuklarda fark edilerek tedavi edilmesi kanser riskini 10 kaz azaltmaktadır.
  • Kanser testisi genetik nedenlerden de meydana gelmektedir. Genetik yatkınlık sebebi ile yada bazı bölge ve ırklarda özellikle fazla görüldüğü kayıtlarda tespit edilmiştir.
  • Yüksek oranda protein içeren beslenme şekilleri ve hayvansal ürünlerin (Et,Süt,Yumurta) fazla tüketilmesi sebebi ile testis kanseri gelişebilmektedir.
  • Yüksek dozda ve sürekli olarak radyoaktiviteye maruz kalınması tüm kanser türlerinin görülme olasılığını arttırdığı gibi testis kanserinin görülme sıklığını da arttırmaktadır. 
  • Ayrıca sürekli yüksek manyetik alan etkisine maruz kalınması da bu olasılığın artmasına neden olduğu düşünülmektedir.

Testis kanserinin bilinen ve en sık rastlanan nedenleri bunlardır. Bunlardan harici düşük gerçekleşme ihtimali olan nedenleri de söz konusu olabilmektedir.

Tanısı Nasıl Konur

Testislerde Kanser olduğundan şüphe edildiğinde öncelik ile el yordamı ile kontrol edilerek herhangi bir kitle olup olmadığı kontrol edilir. Fakat el muayenesi kanser teşhisi konması için yetersizdir. Ekstra radyo görüntüleme tetkikleri ultrason, mr ve tomografi gibi testler de yapılması gerekmektedir. Genellikle tespit için ultrason ve mr görüntüleme tetkikleri kullanılmaktadır. Sonucuna göre ise hastanın tanısı ve hangi evrede olduğu belirlenerek testis kanseri tedavisi başlar.

Tehlike ve Başarı Oranı Nedir

Testis kanseri diğer tüm türlere oranla oldukça başarılı sonuçlar veren bir türdür. Özellikle ilk evrelerde teşhis konulduğunda bu hastalıktan kurtulma şansınız nerede ise %100 oranındadır. İleri evrelerde hatta başka organlara yayılma durumlarında dahi başarı şansı yine de yüksektir. Öyle ki bu gibi durumlarda dahi başarılı bir tedavi şansı %70 civarındadır. Bu sebeple testis kanseri belirtileri nelerdir öğrenilmeli ve bu belirtilerde erkenden bir sağlık kuruluşuna giderek testler yapılmalıdır. Bu sayede erken evrede söz konusu hastalıktan kurtulmak mümkün olabilir. Testis Kanseri Ölüm Oranı oldukça düşük bir hastalıktır.  Kaynaklar Testicular Cancer,  Information for Undertanding Testicular Cancer

Bize Sorun!

Testis kanseri nedenleri nelerdir, testislerde kanser neden olur gibi aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz tarafından günlük olarak cevap verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.