Testis Kanseri Nedir, Testis Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Testis kanseri 15-35 yaş arasında değişen erkeklerde görülme sıklığı daha fazla, genellikle genetik faktörkler yada anatomik bozukluklar gibi nedenlerden ötürü gelişen bir kanser türüdür.  Bazı beslenme alışkanlıkları ile sürekli radyoaktiviteye maruz kalma gibi durumlardan ötürü de ortaya çıkabilmektedir. Görülme sıklığı genellikle genç yaşta erkeklerde ve çocuklarda daha sık görüldüğü için bu hastalığı çok daha ciddi hale getiriyor.

Hastalık ciddi de olsa konu kanser olduğu halde testis kanseri tedavisi için başarı şansı oldukça yüksek bir kanser türünden bahsediyoruz. Öyle ki erken dönemlerden teşhis edilebilen hastalarda başarı oranı nerede ise Yüzde yüz olan bir kanser türüdür. Hatta ilerlemiş ve daha ciddi boyutlara ulaşmış olsa dahi yine de tedavinin sonuç verme olasılığı bir hayli yüksek. Bu sebeple Testis kanseri ölüm oranı oldukça düşüktür.

Testis Kanseri Nedir

Testislerde binlerce, hatta milyonlarca hücre gurupları mevcuttur. Bu hücreler sprem üretimi ile görevli hücrelerdir. Bu gurupların içinde oluşabielcek tümör ve tömörlere testis kanseri denmektedir. Genellikle tek bir tarafta (sağ yada sol testis) görülmekle birlikte sinsi bir hastalıktık. Testis kanseri Belirtileri son derece hafif seyredebilir. Bu durum teşhis edilme ihtimalini de oldukça düşürür.

 Testis Kanseri Evreleri Nelerdir?

Testis kanserinin evreleri 4 gurupta özetlenebilir. Bu guruplar tümörün nerede olduğu ne kadar yayıldığı gibi kavramlarla alakalı olarak yapılan sınıflandırmaları esas alır. Başlangıçtan itibaren 0 – 1 – 2 – 3 evreler kendi içinde birkaç sınıflamaya daha ayrılabilir. Fakat burada tıbbi sınıflandırmalar yerine herkezin alayabileceği basitleştirilmiş hali ile hazırlanmıştır.

  • 0. Evre : Bu evrede hücre içi çok minimal alana yayılmış testis kanseri başlangıç seviyesi evresidir. Genellikle bu evrede teşhis edilme olasılığı oldukça düşüktür. Fazlaca belirti ağrı yadadiğer bulgulara neden olmaz. Sadece Özel görüntüleme ve radyoloji tetkikleri ile tespit edilebilirler
  • 1. Evre : Tümörün testis içerisine yayıldığı evredir. Testis zarı içerisinde tümör görülür fakat damarlar ve lenflere henüz tam olarak yayılmamıştır. 1. Evre tümörü bu sebeple henüz dış organlara yayılma olasılığı olomayan testis içi evresinden ibarettir. Tedavisi en başarılı olan ve zahmetsiz evre 1. evredir.
  • 2. Evre: Bu evrede testisin içinde var olan tümör ve kanserli hücreler atar damarlar ve lenflere yayılmıştır. Bu sayade diğer organ ve dokulara da ulaşabilirler. Testis kanserinin ciddiyet seviyesinin başladığı ilk seviyedir. Genellikle bu seviyeden sonra kanserli hücreler özellikle karın içi dokulara ve en sık akciğere yayılma eğilimi gösterirler
  • 3. Evre : Bu seviyede tümör akciğere yayılmış karın içi lenf nodlarına yerleşmiştir. Artık bu gibi yayılmış testis tümörlerinde teşhis genel üst ve alt abdominal radyoloji tetkikleri ile yapılır. Tedavinin başarı oranı en düşük olduğu seviye olmasına rağmen Hala %70 lik bir başarı ile testis tümörleri vücudun tüm bölğelerinden temizlenebilir.

Bu evreler haricinde tümörler, kendi içlerinde farklı türlere ve çeşitlere ayrılabilir. Bu ayrımı yapabilmek için patalojik bir test ile kanserin tam olarak türü belirlenerek buna göre bir tedavi yolu uygulanır. Kamoterapi ve radyoterapi gibi tedaviler uygulanabileceği gibi aynı zamanda lazer ile tedavide uygulanabilir. bu tedaviler ek tadavilerdir genel olarak ilk seçenek her zaman carrahi müdahale seçeneğidir. Kanserli hücreler ile kaplanmış testis ameliyat ile alınır. Tek testisin alınması ile diğer bölğelere yayılan tümörlü hücreler temizlenmeye odaklanılmaktadır.

Testis Kanserinin Zararları Nelerdir.

Tedavi edilirken tek testis alınsa dahi cinsel yaşama devam edebilirsiniz. Ayrıca üreme fonksiyonlarında da bir problem olmaz. Testis kanserinin zararları daha çok kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilerde gecici olarak ortaya çıkabilir . Yada testis kanserinin zararları iki testisin de kanserli olması durumunda açığa çıkmaktadır.

Testis Tümörü Evreleri erken teşhisi çok önemlidir. bu sebeple düzenli kontrol ve sebepsiz ağrılar gibi durumlarda ihmal etmeden ve ertelemeden bir sağlık kuruluşunda kontrollerinizi yaptırmak büyük önem taşımaktadır. Erken yaşta görüldüğü için yaşın hiçbir etkisi yoktur. Genç yaşta olsanız bile “birşeyim yok” düşüncesine kesinlikle kapılmayın.

Bize Sorun!

Testis kanseri evreleri ,testis tümörü nedir, neden meydana gelir, nasıl önlenir gibi tüm aklınıza takılan soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmına sorularını yazarak bizlere iletebilirler. Sorulan sorulara günlük olarak editörler tarafından cevap verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.