Testis Kanseri Ölüm Oranı, Öldürür Mü?

Her kanser türü için ölüm riski söz konusudur. Fakat kanser tiplerine göre bu risk değişik oranlarda olabilmektededir. Bunun nedeni kanser nedeni ile hasar gören organın yapısı ve o organa yönelik uygulanabilecek tedavi yöntemlerinin farklılıkları sebebi ile oraya çıkan bir sonuçtur. Testis kanseri için de durum aynıdır. Diğer kanser türlerine göre farklı istatislik verileri bulunur.

Bu konumuzda testis kanseri ölüm oranı kaçtır. İstatistiksel olarak veriler nelerdir, her testis kanseri öldürür mü, yoksa yaşam süresi yada şansı ne kadar gibi merak edilen birçok soruya cevap bulabileceğiniz bilgiler bulunmaktadır.

Testis Kanseri Öldürür mü?

Her testis kanseri kanser türleri arasında en başarılı sonuçlar alınan türlerden birisidir. Genellikle erken evrelerde tespit edilmesi halinde başarı oranı %100 e varan tedav yolları ile kurtulmak mümkündür. ama bu durum testis kanseri riskini değiştirmez. Testis kanseri ölümcül müdür sorusuna cevabımız hala evet fakat ölüm oranı düşük olması açısından ise iç rahatlatan bir hastalık diyebiliriz.

Testis Kanseri Ölüm Oranı

Genel durumlar baz alınarak bir istatislik analiz yapılacak olur ise Testis Kanseir Ölüm Oranı;

 • Erken Teşhis Edildiği Taktirde %100 Başarı Ölüm riski İse 0’a çok yakın.
 • İleri Evrelerde Teşhis Edilir İse %85 Başarı Oranı
 • Başka Organlara Yayılmış Olsa Dahi Yapılan Tedavilerin Başarı Oranı : %70
 • Genel Ölüm Oranı (Riski) %1-5 Arasındadır

Bu oranlar kanser hastalığına göre oldukça düşük bir orandır. Gripten ölme riski bile %1-5 aralığında iken testis kanserinde bu oranın yakalanması tıp alanındaki çok büyük bir başarının sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Testis Kanseri Yaşam Süresi Ne Kadar; Yaşam süresi gibi bir durumdan bahsetmek oldukça güç . bunun nedeni büyük bir bölüm hastanın bu rahatsızlıktan çok rahat bir şekilde kurtulabiliyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Vucuda Yayılma Durumu

Testis kanseri genellikle sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Bu sebeple testis kanseri belirtileri hafiftir ve genellikle erken teşhisi zordur. Bu sebeple başka organlara yayılma riski de oldukça yüksektir.  Bu hastalık büyük bir oranda akciğerlere yayılma eğilimi göstermektedir. Akciğer haricinde başka organlara yayılma olasılığı ise son derece nadir olarak görülmektedir. Testis kanserini en riskli yapan ve ölüm oranını arttıran yegane durum ise başka organlara yayılmasıdır. Genellikle sadece testislerde görülen kasner vakalarında testis alınarak hasta normal yaşantısına dönebilir ve cinsel faaliyetleri de kaldığı yerden devam edebilir, ölüm oranı bu şekilde sıfıra inebilir fakat başka organlara yayıldığında durum biraz daha karışık olabilmekte ve ölüm tehlikesi artmaktadır.  Testis Kanseri Ölüm ihtimalini en aza indirmek içi erken teşhisi önemlidir.

Bize Sorun!

Testis Kanseri Ölümcül Müdür, Testis kanseri ölüm oranı, testis kanseri yaşam süresi ve testis kanseri öldürür mü gibi konularda aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için lütfen aşağıdaki yorum kısmını kullanınız. Sorularınıza günlük olarak cevaplar editörler tarafından verilmektedir.

YORUMLAR
 1. Erdal ozdemi dedi ki:

  1,5yil önce ameliyat olmuştum.sag testisim alındı .Fakat nuksetmis.lenf nodülü ne sıçramış.kemoterapi alacam.dr 3 kur önerdi.bunda ölüm riski oranı nasıl olur acaba?

  1. Editör Editör dedi ki:

   @Erdal Özdemi

   öncelikle geçmiş olsun. Testis kanseri diğer tüm kanser türleri arasında başarı oranı en iyi olan kanser türüdür. Ölüm riskine bir oran kimse veremez fakat tedavinin başarı oranının çok yüksek olduğunu söyleyebilirim.

   1. Erdal ozdemir dedi ki:

    Çok sağolun.bir önceki yanitim eksik kalmış.karin arkasındaki lenf notlarındaki 21 mm çapındaki metaztazin yanısıra supraklavukuler bölge denilen yerde büyüğü 1.6×1 cm olmak üzere iki tümör varmış.3. Kur kemoterapimi bitirmek üzereyim.kandegerlerinde bu hafta biraz düzelme oldu.ne oneriyosunuz?

    1. Ercan dedi ki:

     Merhaba 3 ay önce benim de alındı sıcrama yok dendi 1 doz kemoterapi aldım ama şimdi yorumun uzun okudum beni şüphelendırdı görüşebilir mıyız ddaha detaylı acaba

  2. Omer dedi ki:

   Merhaba erdal bey
   Oncelikle çok gecmis olsun.
   Bu tedavi sureci hakkinda sizinle gorusmek isterim mümkünse

 2. Can dedi ki:

  Hocam penis içinde yara hissediyorum arada bir kanli idrar geliyor yanma oluyor sizce kanserle bi alakasi olabilir mi

 3. Muharrem akarsu dedi ki:

  Hocam merhaba benim sorunum tesislerinde ağrı olması yaklaşık 3 ay sürdü son zamanlarda ağrı yok ama elimi yumurtaları değindiğim zaman ağrıyor bir kaç doktora gittim ultrason da birinde 2 mm diğerinde 3mm kist var dediler.o kadar ilaç hiçbirşey vermediler.yanlız gördüğüm kadarıyla sol testis diğerine göre fazla büyük 3 ay önce ikiside normaldi.Başlangıçdan bu yana sertleşme sorunu da yaşamaya başladım. Benim nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Teşekkür ederim

  1. Muharrem akarsu dedi ki:

   Hocam yaşım unuttum.yazmayı.43 yaşındayım

   1. ---- dedi ki:

    Hocam sağ testisim soldakinden daha büyük.ayrıca yanında bir topçuk daha var . bu kanser olabilir mi?

 4. Berkay dedi ki:

  Benim sağ testisim biraz büyüdü ve miydeme doğru bir ağrı var ne yapmalıyım?

 5. Ahmey dedi ki:

  Iyi çalışmalar Babam son evre test is kanseri ilk tedaviyi reddetmişti geç kaldık tümör portakal büyüklüğüne ulaşmıştı ameliyat oldu içerde biraz daha kaldığı söylendi lenf bezlerini yapışık diye cerrahi yöntemle alınamadı belden aşağı felç olduğu için kemoterapi alamadık ameliyatta sag yumurtalik alınmıştı şimdi sol tarafı sismeye başladı ameliyatta yapmıyorlar kemoterapi de alamıyor ağrıları cogalirsa morfine kadar gider dediler bu adam buna ne kadar dayanır bilemedim başka organlara sicrarmi bilemedim ölüm riski nedir

 6. Derya dedi ki:

  Merhaba babama bugun ultrason cekildi 1 testisinde 3 cm kitle goruldu kanseri ola bilir dediler bu sislik yaklasik 2 yildir vardi onemsemedik dr gorunce sonuclari kesin bilgi vericek kanser ise cokmu geckalinms

 7. Doctor dedi ki:

  Hocam merhaba ben 19 yaşındayım bebekken yumurtalarımdan 1’i alindi.son zamanlarda testislerde ağrı oluyor ama ara ara,nefes darlığıda var bacaklarım bazen uyuşuyor ne olabilir nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Suleyman dedi ki:

   Hiç verme hemen doktora git erken teşhis imkanını kacirma

 8. Mehmet dedi ki:

  Ben 2 aydan fazladir var sirt agrim var ne yapmaliyim

 9. Ercan dedi ki:

  Merhaba 3 ay önce benim de alındı sıcrama yok dendi 1 doz kemoterapi aldım ama şimdi yorumun uzun okudum beni şüphelendırdı görüşebilir mıyız ddaha detaylı acaba

 10. Emre Altınkaynak dedi ki:

  Benim sağ testisimde ağrısız bir kitle var ve sol testisimde birden bire şişme ve aşırı ağrı oluştu ne yapmam gerekli