İçeriğe atla

Testis Kanseri Ölüm Oranı, Öldürür Mü?

Her kanser türü için ölüm riski söz konusudur. Fakat kanser tiplerine göre bu risk değişik oranlarda olabilmektededir. Bunun nedeni kanser nedeni ile hasar gören organın yapısı ve o organa yönelik uygulanabilecek tedavi yöntemlerinin farklılıkları sebebi ile oraya çıkan bir sonuçtur. Testis kanseri için de durum aynıdır. Diğer kanser türlerine göre farklı istatislik verileri bulunur.

Bu konumuzda testis kanseri ölüm oranı kaçtır. İstatistiksel olarak veriler nelerdir, her testis kanseri öldürür mü, yoksa yaşam süresi yada şansı ne kadar gibi merak edilen birçok soruya cevap bulabileceğiniz bilgiler bulunmaktadır.

Testis Kanseri Öldürür mü?

Her testis kanseri kanser türleri arasında en başarılı sonuçlar alınan türlerden birisidir. Genellikle erken evrelerde tespit edilmesi halinde başarı oranı %100 e varan tedav yolları ile kurtulmak mümkündür. ama bu durum testis kanseri riskini değiştirmez. Testis kanseri ölümcül müdür sorusuna cevabımız hala evet fakat ölüm oranı düşük olması açısından ise iç rahatlatan bir hastalık diyebiliriz.

Testis Kanseri Ölüm Oranı

Genel durumlar baz alınarak bir istatislik analiz yapılacak olur ise Testis Kanseir Ölüm Oranı;

 • Erken Teşhis Edildiği Taktirde %100 Başarı Ölüm riski İse 0’a çok yakın.
 • İleri Evrelerde Teşhis Edilir İse %85 Başarı Oranı
 • Başka Organlara Yayılmış Olsa Dahi Yapılan Tedavilerin Başarı Oranı : %70
 • Genel Ölüm Oranı (Riski) %1-5 Arasındadır

Bu oranlar kanser hastalığına göre oldukça düşük bir orandır. Gripten ölme riski bile %1-5 aralığında iken testis kanserinde bu oranın yakalanması tıp alanındaki çok büyük bir başarının sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Testis Kanseri Yaşam Süresi Ne Kadar; Yaşam süresi gibi bir durumdan bahsetmek oldukça güç . bunun nedeni büyük bir bölüm hastanın bu rahatsızlıktan çok rahat bir şekilde kurtulabiliyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Vucuda Yayılma Durumu

Testis kanseri genellikle sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Bu sebeple testis kanseri belirtileri hafiftir ve genellikle erken teşhisi zordur. Bu sebeple başka organlara yayılma riski de oldukça yüksektir.  Bu hastalık büyük bir oranda akciğerlere yayılma eğilimi göstermektedir. Akciğer haricinde başka organlara yayılma olasılığı ise son derece nadir olarak görülmektedir. Testis kanserini en riskli yapan ve ölüm oranını arttıran yegane durum ise başka organlara yayılmasıdır. Genellikle sadece testislerde görülen kasner vakalarında testis alınarak hasta normal yaşantısına dönebilir ve cinsel faaliyetleri de kaldığı yerden devam edebilir, ölüm oranı bu şekilde sıfıra inebilir fakat başka organlara yayıldığında durum biraz daha karışık olabilmekte ve ölüm tehlikesi artmaktadır.  Testis Kanseri Ölüm ihtimalini en aza indirmek içi erken teşhisi önemlidir.

Bize Sorun!

Testis Kanseri Ölümcül Müdür, Testis kanseri ölüm oranı, testis kanseri yaşam süresi ve testis kanseri öldürür mü gibi konularda aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için lütfen aşağıdaki yorum kısmını kullanınız. Sorularınıza günlük olarak cevaplar editörler tarafından verilmektedir.

Testis Kanseri Ölüm Oranı, Öldürür Mü?” üzerine 5 yorum

 1. Erdal ozdemi der ki:

  1,5yil önce ameliyat olmuştum.sag testisim alındı .Fakat nuksetmis.lenf nodülü ne sıçramış.kemoterapi alacam.dr 3 kur önerdi.bunda ölüm riski oranı nasıl olur acaba?

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   @Erdal Özdemi

   öncelikle geçmiş olsun. Testis kanseri diğer tüm kanser türleri arasında başarı oranı en iyi olan kanser türüdür. Ölüm riskine bir oran kimse veremez fakat tedavinin başarı oranının çok yüksek olduğunu söyleyebilirim.

   Cevapla
   • Erdal ozdemir der ki:

    Çok sağolun.bir önceki yanitim eksik kalmış.karin arkasındaki lenf notlarındaki 21 mm çapındaki metaztazin yanısıra supraklavukuler bölge denilen yerde büyüğü 1.6×1 cm olmak üzere iki tümör varmış.3. Kur kemoterapimi bitirmek üzereyim.kandegerlerinde bu hafta biraz düzelme oldu.ne oneriyosunuz?

    Cevapla
  • Omer der ki:

   Merhaba erdal bey
   Oncelikle çok gecmis olsun.
   Bu tedavi sureci hakkinda sizinle gorusmek isterim mümkünse

   Cevapla
 2. Can der ki:

  Hocam penis içinde yara hissediyorum arada bir kanli idrar geliyor yanma oluyor sizce kanserle bi alakasi olabilir mi

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri