Testis Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Testis kanseri tedavisi, diğer tüm kanser türlerine oranla başarı şansı şaşırtıcı şekilde çok yüksek olan bir tedavi türüdür. Öyle ki genel anlamda erken teşhis edilen durumlarda %100 başarı şansına sahip bir tedavi yöntemidir. Geç teşhis edilen hatta başka organ ve dokulara sıçramış gelişmiş evrelerdeki testis kanseri türlerinde dahi başarı oranı %70 altına düşmemektedir. Bu oran bir kanser türü açısından son derece yüksek rakamlardır. Bu denli başarılı olmasının altında yatan iki faktör vardır.

İlk faktör testisler vücut dışında gelişen nadir ve tek organdır. Bu sebeple tedavisi daha çok olumlu sonuç vermektedir. Bir diğer başarı şansı da şüphesiz iki adet olmasından kaynaklanmaktadır. Genellikle birinde sorun oluştuğunda tedavi sonrası hasta normal hayatına çok kısa sürede dönebilmektedir.

Testis Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Testis kanseri tedavisinde uygulanan yol genellikle cerrahi yöntemdir. Bu yöntemle hasarlı ve kanserli hücreler olan testis ameliyat ile çıkartılarak alınır. Sonrasında ise söz konusu doku üzerinde bazı test ve tetkikler patolojik olarak yapılarak kanserin türü ve yapısı belirlenir.

Bazı durumlarda cerrahi müdahale haricinde lazerle tedavi yapılması, ekstra ilaç tedavisi, kemoterapi ve radyoterapi gibi ek tedavi yolları ve yöntemleri uygulanabilir. Bunları belirleyecek olan hastanın durumu ve kanserin türü ve yapısı ile yayıldığı böleğelerin durumudur.

Genel olarak özetlemek gereki ise Testis kanserinde uygulanan tedavi yöntemleri;

  • Cerrahi Tedavi (Testis Ameliyatı) İle Kanserli Dokuların Olduğu Testisin Alınması
  • Lazer İle ışın Tedavisi
  • Kemoterapi
  • Radyoterapi
  • Bazı İlaçlar İle
Bitkisel Tedavi Konumuz Yazının En Altındadır.

Tedavi edilmektedir. tekrar hatırlatmak gereki ise bu tedavi yöntemlerinde başarı şansı oldukça yüksektir.  Genellikle cerrahi operasyon sonrası hasta birkaç gün sonra kendini iyi hisseder ve çok kısa sürede normal yaşantısına dönebilir. Cinsel olarak bir sorun yaşamaz ve eğer tek testis alındı ise çocuk ve üreme sağlığı da olumsuz etkilenmez. Fakat kanser yayılmış ve ileri evrede ise, ekstra ışın tedavisi, kemoterapi ve radyoterapi gibi ek tedaviler başlanır ise bu konularda sıkıntılar gelişebilmektedir. Kısacası cinsel yaşam ve üreme konuları tedavinin şekline göre değişiklik gösterebilmektedir.

Testis Kanseri Ne Kadar Sürede Yayılır

Bu konuda net bir şey söylenemez çünkü; testis kanserinin yayılması kanserin türü ile alakalıdır. Bazı kanserler hiç yayılmayabilir iken bazıları ise yayılabilmektedir. Bu durumun netleştirilmesi sadece patalojik incelemeler sonucunda ortaya çıkabilir. Bu sebeple testis kanseri ne kadar zamanda yayılır sorusuna cevap vermek imkansızdır.

Testis Kanseri Bitkisel Tedavisi 

Testis kanseri ile ilgili şifalı bitkiler konusu kesinliği olmayan bazı durumlarda ise söylenti olabilmekte. Bunun nedeni bazı uzmanların söz konusu hastalığı iyi geldiğini açıkladığı bitkisel bir tedavinin birkaç ay sonra zararlı olduğu ile ilgili bilgiler veren uzmanlara sıkça rastlanmakta. Bu sebeple genel kanı şudur ki doktorunuza sormadan hiçbir alternatif tedavi yöntemi uygulamayınız. En net ve doğru bilgiyi test ve tahllillerinizi yapan ve durumunuz hakkında en iyi bilgiye sahip doktorunuz tarafından verilebilir. Yine de merak edenler için testis kanseri bitkisel tedavi yöntemleri için kullanılabilecek gıdalar;

  • Zencefil : Birçok kanser türüne iyi geldiği söylenmektedir.
  • Nar : Kanser ile savaş konusunda oldukça başarılıdır.

Bu gıdalar haricinde bazı küçük bitki çayları da mevcuttur. Ama tekrar hatırlatmak gereki ise mutlaka doktor kontrollünde uygulanmalıdır. Bunun nedeni  kanser sebebi ile zayıf olan vücudunuza normalde sorunsuz olarak tüketebileceğiniz gıda ve bitkilerin zarar verme olasılığının çok yüksek olmasıdır.

Bize Sorun!

Testis kanserinin tedavisi nasıl yapılır. bitkisel tedavi ve şifalı bitkiler ile tüm merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için lütfen aşağıdaki yorum kısmına sorularınızı yazınız. Sorulan sorulara günlük olarak editörler tarafından cevap verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.