Testis Kanserinde Kemoterapi Görenler Ne Kadar Sürer

Testis kanserinde ilk seçenek her zaman cerrahi müdahaledir. Kimi zaman hastalığın yayılması sebebi ile kimi zamanda farklı tümör çeşitleri sebebi ile söz konusu hastalığın tedavisi için kemoterapi tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi farklı çeşit ve yöntemlerde yapılabileceği gibi bu yöntemlerin belirlenebilmesi için hastanın durumu, kanserin türü ve nüfus ettiği bölğe önemlidir.

Bu konumuzda testis kanserinde kometerapi sonrası süreçler, kemoterapi sonrası tekrarlama olasılıkları ile kemoterapinin ne kadar süreceği gibi konulara yer verilmiştir.

Testis Kanserinde Kemoterapi Ne Kadar Sürer

İlk önce hastaya 1 yıllık bir süreçte doktorun uygun gördüğü seans sayısı kadar (genellikle 4-6 seans) kemoterapi uygulanamaktadır. Daha sonra hasta gerekli görülmesi halinde sekiz dokuz yıl boyunca kontrol altında tutulur ve yine doktor gerek görmesi halinde seans sayısı azaltılarak kemoterapi tedavisi devam edebilir. Testis kanseri kemoterapi görenler, bu senas aralıkları sonrası bazı test ve tetkikler ile kontrole tabi tutulabilir

Testis Kanserinde Kemoterapi Sonrası Ameliyat

Belli periyodlardan sonra hastanın tedaviye ne şekilde cevap verdiği bazı özet test ve tetkikler ile belirlenir. Bu aşamada kanserli tümör ve hücre gurupları kontrol edilerek lenf dokularının son durumları takip edilir.

Bu test ve tetkikler sonucu verilerin durumuna göre kemoterapiye devam edilebileceği gibi bir gelişme görülmemesi, ve kanserli dokular giderilememiş ise ameliyata karar verilebilir. Bazı durumlarda ise kanserli dokular küçüldüğünde tekrar büyüme eğlimine girdiklerinde de kemoterapi sonrası ameliyat kararı verilebilmektedir.

Ameliyat, son derece zorlu ve büyük bir ameliyattır. Her üroloji doktoru tarafından yapılmayan sadece gerçekten tecrübeli hekimler tarafından yapılan bir ameliyat özelliği taşır.

Testis Kanseri Tekrarlar mı?

Testis kanseri tedavisi , eğer ameliyat ile erken evrelerde tümörlü tek testisin alınması şeklinde yapıldı ise tekrarlama oranı oldukça düşüktür. Fakat kanserin evreleri ileri aşamaya ulaşmış ise ve çevre doku ve organlara yayılma durumu söz konusu ise her kanser türünde olduğu gibi testis kanserinde de tekrarlama olasılığı vardır. Bu durumun öngörüsü bazı kan testleri ve ileri görüntüleme teknikleri ile önceden tahmin edilebilmektedir.

Testis kanserinde başarı oranı diğer kanser türlerine oranla oldukça yüksektir. Öyle ki; tüm hastaların nerede ise %80’inden fazlasının tedavisi olumlu olarak sonuçlanabilmektedir. Bu sebeple içinizi rahat tutmak ve tedaviye umutla bakmak yararınıza olacaktır. Kanser vakfının istatistiksel verilerini inceleyecek olur isek kanserden kurtulma ihtimali ileri evre kanser türleri için bile oldukça umut vaad edicidir.

Testis Kanseri Olanların Yorumları

Bu kısmı size ayırdık. Tüm testis kanseri olan kişilerin tecrübe ve yorumlarını görebilmeniz ve kendiniz de hastalık süreci, tedaviler ve başarı yada olumsuz durumları paylaşabilir yorumları bırakabilirsiniz.  Testis Kanseri Olanların Yorumları Aşağıdaki yorum kısmında olacaktır. Siz de söz konusu yorum kısmını kullanarak kendi tecrübelerinizi bırakabilirsiniz.

Ayrıca aklınıza takılan sorular var ise aynı kısmı kullanarak bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Sorulan sorular günlük olarak cevaplanmaktadır.

YORUMLAR
  1. Erdal ozdemir dedi ki:

    Sağ testisin 1.5 yıl önce alındı.uc aylık kontrollerimi aksttim.nuksetmis hastalığım.karin zari arkasındaki lenf nodlarina ve supraklavukuler bölgeye metastaz durumu soz konusu.karin zari arkasındaki lenf notlarında 21 mm supr.bolgede ise 1.6×1 cm boyutlarında.3 kur kemoterapinin en son seansı ni alıyorum şimdi.hastaligim 3. Evremi olmuş oluyor?