Tiroid Testi Nasıl Yapılır

19.05.2017
509

Çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilen tiroid hastalığında teşhis için test yapılması gerekmektedir. Tiroid hastalığı iki çeşittir; tiroid bezlerinin çok çalışması yani hipertiroid veya az çalışması yani hipotiroid. Bu sorunların ortaya çıkarılması için test ile değer ölçümleri yapılmaktadır. Yapılan testlerde elde edilen bulgular, tiroid bezlerinin çalışması hakkında bilgi vermektedir. Elde edilen sonuç doğrultusunda ise uygulanacak tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Sağlıklı vücutta, beyinden gelen iletilerle ne kadar hormon üretilmesi gerektiği tiroid bezlerine ulaştırılır. Tiroid bezleri, salgıladığı hormonları vücudun her bölgesine kan yoluyla ulaştırır. Beyinden gelen iletinin yanlış anlaşılması sonucu, gereğinden fazla veya az hormonlar salgılanmakta, bu da vücut sağlığını bozmaktadır. Başlıca nedenleri arasında; ilaç kullanımı, genetik faktörler ve enfeksiyonlar bulunmaktadır.

Kan Örneği İle Tiroid Testi

Vücuttan alınan kan örneğinin incelenmesi ile tiroid bezlerinin az veya çok çalıştığı ortaya konulmaktadır. Kan örneğinde incelenen başlıca değerler; TSH, T4, T3, Tiroid Antibody’dir. Bu değerler tiroid bezleri hakkında gerekli bilgileri vermektedir.

  • TSH: Tiroid uyarıcı hormondur ve tiroid bezlerine üretilmesi gereken hormon miktarını bildirir. Kanda düşük seviyede bulunması tiroidlerin fazla hormon salgıladığını göstermektedir.
  • T4: Kandaki miktarı hipotiroid veya hipertiroid hakkında detaylı bilgi vermektedir.
  • T3: Kandaki miktarları değişiklik göstersede yüksek olması hipertiroide, düşük olması ise hipotiroide neden olur.
  • Tiroid Antibody: Bağışıklık sisteminin tiroidler üzerinde etkisi araştırılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.