Üre Neden Yükselir Nasıl Düşürülür?

21.04.2018
1.598

Yaşın ilerlemesi ile beraber vücutta farklı hastalıklar meydana gelmektedir. Bunlardan biri de böbrek rahatsızlıklarının hemen herkeste görülmesidir. Böbrek yetmezliği genel olarak yetersiz beslenme ve sıvı tüketiminin az olmasından dolayı kaynaklanabilmektedir. Buna bağlı olarak üremi hastalığı meydana gelebilmektedir.

Tüketilen gıdalar insan vücuduna vitamin ve minerallerin alınmasını sağlar. Vücutta sindirilen gıdalardan alınan vitamin ve mineraller azot içeren maddeler ile bir araya geldiğinde üre oluşumu meydana gelmektedir. Vücut yapısı gereği üretilen üreyi boşaltım sistemi ile beraber dışarıya atar. Üretilen üre boşaltım sisteminden biri olan idrar ile dışarıya atılamaz ise vücutta üre artışı olur ve üremi hastalığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Üre Neden Yükselir? 

Üre vitamin ve mineraller ile birleşen azot sonrasında vücutta birikmeye başlar. Böbrekler oluşan ürenin idrarla karışmasını sağlayarak dışarıya atar. Vücuda zarar veren maddelerden biri olan ürenin idrar yolu ile dışarıya atılamaması bazı hastalıkların meydana gelmesine neden olacaktır. Özellikle böbreklerde ciddi hasar yaratan üre zamanla diğer organlara da zarar verecektir.

Günlük tüketilmesi gereken sıvı miktarının az olması, vücudun susuz bırakılması, kullanılan ilaçlar ve yaşa bağlı olarak vücutta üre artışı meydana gelir. Bu da ürenin vücutta yükseldiğini göstermektedir. Üre vücuttan atılmaz ise böbreklerin iflas etmesine neden olarak ileriki dönemlerde böbrek nakline sebep olabilmektedir.

Üre yüksek çıktığında mutlaka önlemlerin alınması gerekmektedir. Hayati fonksiyonların zarar görmemesi için vücuttaki üre en kısa sürede dışarıya atılmalıdır.

Üre Nasıl Düşürülür? 

Sağlıklı bir vücutta ürenin fazla olması ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olacaktır. Vücuttaki ürenin düşürülmesi için birkaç yöntem yardımcı olacaktır. Öncelikle bol sıvı tüketiminin olması gerekir. Böbreklerin düzenli çalışması boşaltım sisteminin de sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır. Sıvı tüketimi arttırıldığında vücuttaki bazı rahatsızlıklarda iyileşme gösterir.

Bitki çayları ürenin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Papatya, adaçayı, ısırgan otu ve karahindiba bitkilerinin çay şeklinde tüketilmesi böbreklerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olarak fazla ürenin de vücuttan atılmasını sağlar.

Üre insan vücudunda organlara zarar veren bir maddedir. Sağlıklı ve düzenli beslenerek vücutta üre oluşumuna engel olunabilir. Üre besinlerden alınan vitamin ve minerallerin azot ile birleşmesinden dolayı artış gösterdiği için sağlıklı beslenmek ürenin düşüşünü sağlayacaktır.

Bitki çayları tüketilirken kişinin kronik hastalıkları da göz önünde bulundurulmalıdır. Genel olarak ürenin vücuttan atılması için ödem söktürücü ilaçlar tercih edilebilir. Fakat bu ilaçların sürekli kullanımı vücutta suyun kalmasına engel olur. Susuz kalan bir vücut organlarda tahribata sebep olur. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için öncelikle vücuda sıvı alımına dikkat edilmesi gerekir. Beslenme ile birlikte üre vücuttan idrar yolu ile atılarak üre miktarının düşürülmesi sağlanabilmektedir. Bunlara rağmen ürede hala düşüş olmaz ise mutlaka doktora başvurularak böbrek sağlığı kontrol edilmelidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.