Üre Yüksekliği Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

20.03.2018
773

İnsan vücudunda bulunan birçok sistemin sağlık açısından yararları oldukça fazla olmaktadır. Herhangi bir sistemin çökmesi demek insan sağlığının bozulmasına yol açabilmektedir. İnsan vücudunda bulunan böbreklerin de görevleri açısından oldukça hayati bir öneme sahip olmaktadır. Vücutta bulunan böbreklerin görevlerini tam olarak yerine getirmesi durumunda tüm fonksiyonlarında yerine getirilmesi anlamına gelmektedir. Böbreklerin yerine getirmesi gerektiği fonksiyonları tam anlamıyla yapması sayesinde vücutta bulunan proteinlerin vücut dışına atılma olayına üre denilmektedir. Ürelerin ham maddesi aslında su içerisinde erime gösteren azotlardan meydana gelmeleridir.

Normal olarak herhangi bir insan vücudunda bulunan karaciğerlerde ürelerin meydana gelmesinin ölçütü 5 ile 25 miligram aralıklarında olduğunu söyleyebiliriz. İnsan vücudunda bulunan üreler diğer sistemlerin de etkilenmesine yol açabilmektedir. Durum böyle olunca da vücuttaki ürelerde meydana gelen artış sebebi ile insan vücudu hastalıklara karşı direnç göstermede zayıf kalabilmektedir. Üre denilince akıllara ilk olarak vücuda alınan proteinlerin parçalanması gelmelidir. Bu parçalanan protein atıkları da zararı tetiklediği için vücuttan atılması gerekmektedir.

Vücutta bulunan ürelerin vücut dışına atılma işlemi de böbrekler sayesinde olmaktadır. Böbrekler süzme görevi gördükleri için üreleri süzerek vücut dışına atma görevini üstlenirler. Ürelerin tamamının da vücuttan atılması doğru bir olay değildir. Normal bir insan vücudunda kandaki üre miktarı 25 miligram vücut genelinde ise 100 miligram değerlerinde olmalıdır.

 Üre Yükselmesinin Belirtileri Nelerdir?

– İnsan vücudunda bulunan böbreklerdeki üre yüksekliği her zaman insanın halsiz olmasına neden olmaktadır.

– Vücutta ürenin yükselmesinden dolayı baş ağrılarının görülmesi de olağan bir durumdur.

– Böbrek kısımlarında ürelerin yükselmesi sonucunda kasların zayıflaması durumları meydana gelmektedir.

– Ürelerin yükselmesi sonucunda ağız içlerinde kurumaya neden olabileceği gibi ağzın kötü kokması sorunlarına da yol açması kaçınılmaz bir sonuç olmaktadır.

– Ürelerinde yükselme meydana gelen kişilerde nefes alıp nefes verme durumlarında sıkıntıların görüldüğü bilinmektedir. Bu durumlarda da kişiler oldukça sıkıntılı zamanlar geçirir.

– Ürelerin yükselmesi demek hasta olan kişilerde kilo kayıplarına yol açması demektir. Bu durum aniden meydana gelmese de zamanla artış göstererek etkisini artırır.

– Vücudunda üre yüksekliği görülen hastalarda halsizlikler, mide bulantıları ve yorgunluklar hissedilmesi görülmektedir. Yorgun insan geceleri normalde rahat uyuması beklenen kişilerdir ama üre yüksekliği nedeni ile uykuya dalamama sorunları yaşarlar.

– Ürelerde artış kendini iyiden iyiye gösteriyor ise kişi de istemsiz olarak hıçkırmalar meydana gelir. Ve bu durum da giderek de artış göstererek devamlılık sağlar.

Üre Yükselmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsan vücudundaki böbreklerde meydana gelen üre yüksekliğine neden olan hastalıkların ilk olarak teşhis edilerek üzerine gidilmesi oldukça önemlidir. Tespiti yapılan hastalıkların tedavi süreçleri başlatılmalıdır. Hasta kişilerde bulunan su ve elektrolit dengeleri aşamalı seviyeler ile takibi sürdürülmelidir. Kişinin böbreklerinde üre yükselmesi oldukça ciddi seviyelere gelmiş ise suni yani yapay böbreklerden de yararlanma yoluna gidilebilmektedir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.