Üreter Nedir, Üreterin Görevleri Nelerdir.

06.11.2016
1.702

Üreter Nedir?

77Üreter kanalı, böbrek ile mesane arasındaki bölümde yer alan insan anatomisinde boşaltım sisteminde görev alan bir borudur. Böbrekler tarafından kanın süzülmesi ile açığa çıkan atık sıvıları (idrarı) mesaneye ulaştırılmasını sağlar. Söz konusu üreter kanalı kaslı bir yapıdır ve böbreklerden gelen idrarı kasılıp gevşeyerek mesane kanalına taşırlar. Ortalama olarak genişliği 1’cm boyutundadır. 30-35 Cm uzunluğa sahiptir ve her bölümünün genişlikleri birbirinden farklıdır.

Her insanda iki adet üreter bulunur. Genelde üreter, üretra ile karıştırılır. Üretra mesaneden dışarı çıkan kısımdır. Yani iç kısım üreter dış kısım üretra’dır Süzme işlemi Sagım şeklinde yapılır. Buna bir örnek vermek gerekir ise ineklerden süt sağılmasına benzer bir durumdur. Böbreklerin süzdüğü idrar böbrek pelvisinde (havuzunda) birikir. Üreter bu idrarı mesaneye sağar diyebiliriz.

Üreterin Görevleri Nelerdir?

Üreterin başlıca görevi sadece böbreklerdeki idrarı mesaneye indirmek değildir. Mesanedeki idrarında da böbreğe geri çıkmasını önlemektedirler. Bu iki görev tüm ürolojik sağlığımızın temelini oluşturur. Söz konusu görevlerin icra edilememesi böbreklerin kaybı ile sonuçlanır. Eğer idrar mesaneye ulaşmaz ise şiddetli ağrılar yaşanır ve bir problem olduğunu anlarsınız, fakat mesanedeki idrarın böbreğe geri kaçması (böbrek reflüsü) pek fazla belirti vermez. Genelde cocuklarda böbrek yetmezliğinin başlıca nedenleri arasında gösterilir.

Üreterin görevleri nelerdir kısaca belirtmek gerekir ise

 1. Böbrekte Biriken Atık İdrarı Mesaneye Taşımak
 2. Mesanede Biriken Atık İdrarın Tekrar Böbreğe Akmasını Önlemek

Üreter Görevini Yerine Getiremez İse Ne Olur

88Bazı kişilerde doğuştan bu kanal normalden daha geniş yada daha dar olabilmektedir. Normalden geniş olması böbrek reflüsü’nü tetikler. Normalden daha dar olması da Uretopelvik darlık olarak adlandırılır. İki durumda da böbrekler görevini tam olarak yerine getiremez ve böbreklerde kalıcı hasarlar oluşmaya başlar. Sonucu olarak da böbrek kaybına kadar ilerleyebilir.

İki kanaldan birinde olması durumunda tek böbreğiniz hasar alır. Diğer böbrek için sorun oluşturmaz. Diğer böbrek tüm fonksiyonları ile sağlıklı kalmaya devam eder. Yani bir üreterde meydana gelen anatomik bozukluk, diğer üreteri dolayısı ile diğer böbreği etkilemez. Sadece kendi bağlı olduğu böbrekte hasar meydana getirir.

Genelde üretopelvik darlık (UP Darlık) tek böbrekte olurken böbrek reflüsü iki böbrekte birden olabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için düzenli kontrol yaptırmak önemlidir.

Bize Sorun!

3Üreter ve diğer tüm üroloji konuları ile ilgili olarak sormak istedikleriniz var ise bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Sorularınız aynı gün içinde editörlerimiz tarafından cevaplan maktadır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak sormak yada eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere iletebilirsiniz. yorum ve sorularınız bizler için değerlidir.

 

YORUMLAR
 1. ilyas dedi ki:

  sol böbreğimdeki  şişme  nedeni ile  dr a gttiğimde  karıiçi nde oluşan bi

  r kitlenin  sol üretere  yapmış olduğu bası nedeni ile   idrar akışının engellenmesi nedeni ile  böbreğin grede 2 olarak büyüdüğü ve  üreterin  üzerindeki  bu basının kaldırılması gerektiği  bu yapılamıyorsa  böbreğe bir katater takılarak böbreğin  dışarı  boşaltılması gerekeceği ifade edildi..

  Yapılan tetkiklerle de kitlenin kanser olduğu bu nedenle de kemoterapiy yapılarak küçültülmesinin uygun olacağı bu nedenlede 2. formul olan  böbreğe katater takılmasına  karar verildi. Bu konulardaa bilgisi olan var mı  sanırım kitle  küçültülebilirse  katater alınacak yani takılan harici torbadan kurtulacağım  aksi takdirde de kalıcı olarak onunla yaşama zorunda kalacağım.

  Bu kataterlerin çeşit olarak  çeşitleri varmı  bilghisi olanların yorumlarını bekliyorum.