Üreter Taşı Nedenleri Nelerdir

06.11.2016
506

Üreter taşı isminin aksine bulunduğu ortamda oluşmayan taşlardır. Genelde böbrekte oluşan bu taşlar, böbreklerden hareket edip üreter kanalına inerler. Burada takılan taşlar doktorlar tarafından üreter taşı olarak adlandırılır. Burada çok uzun süre kalamazlar ve genelde idrar akımını engelledikleri için böbrek içerisinde olan taşlardan daha önemli ve dikkat edilmesi gereken tip taşlardır.

Üreter Taşı Nedenleri Nelerdir

Üreter Taşı Nedir ? Yukarıda yazdığımız bilgiden de anlaşılacağı üzere üreter taşı aslında böbrek taşıdır. Üreter taşının nedenleri de aynı şekilde böbrek taşı ile aynıdır. Taş üreterden mesaneye inmesi genelde 1-3 gün arası sürebilir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz Böbrek Taşı Kaç Günde Düşer Sayfamızı İnceleyebilirsiniz.

 

Üreter Taşı Nasıl Düşürülür

Üreter taşı teorik olarak düşen bir taştır. Böbreğinizde bulunan taşın düştüğünü gösterir. Bu soruyu şu şekilde değiştirmek daha doğru olur. üreter Taşı nasıl mesaneye iner.

Üreter taşı idrar akımını kısmen yada tamamen engelleyebilir. Bu durum taşların konumu itibari ile en sancılı olan taşın üreter taşı olmasını sağlar. İdrar akımı engellendiği için böbrekte oluşan basınç, şiddetli ağrı olarak hissedilir. Üretere takılmış yada tıkanmış bir taşı düşürmek için beklemek mantıksızdır. Durum ciddi olabilir taş üreterin genişliğinden büyük olabilir. bu durumda taşın doğal yollarla düşmesi imkansızdır. Yapılması gereken şey bir acil servise başvurmak olacaktır.

Üreter Taşının Belirtileri Nelerdir ?

Bir taşın üretere inip inmediğini anlamak imkansızdır. Bunun yolu bazı x-ray teknolojisinin kullanıldığı tetkiklerle kontrol edilmesidir. Yinede size verdiği belirti genelde çok yüksek ve dayanılmayacak kadar fazla ağrı olaraktır. böbrekte bulunan taşlar ağrı yapar fakat idrar kanalının tamamen tıkanması durumunda söz konusu ağrı oldukça şiddetlenir.

Üreter Taşının Tedavisi Nasıldır ?

Tedavi seçenekleri böbrek taşının konumunu ve taşın büyüklüğüne bağlı olarak değişecektir.

Genel olarak söylemek gerekirse;

  1. Taşın boyutu üreter kanalının büyüklüğünden küçük ise kendi kendine düşmesi beklenebilir.
  2. Taşın boyutu büyük ise cerrahi operasyonla alınır.
  3. Cerrahi operasyon idrar kanalından girilerek taşın lazerle kırılması
  4. .2 Cerrahi yöntem ise Dışarıdan 1,5 cm lik bir kesi ile kanala ulaşılması ve taşın çıkarılması

Bu operasyonlar taşın bulunduğu yere ve büyüklüğüne göre doktorlar tarafından tespit edilir ve uygulanır. Bu yöntemde kapalı ameliyat gurubuna girer ve taburcu ve iyileşme süreleri çok kısadır. Ameliyat komplikasyonları oldukça azdır.

Bize Sorun!

3Üreter taşı, ameliyatlar, böbrek taşı ve tüm böbrekler ile ilgili sormak istedikleriniz var ise sorularınızı cevaplıyoruz. Soru sormak için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorularınız editörlerimiz tarafından aynı gün cevaplanmaktadır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak sormak yada eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. yorumlarınız ve sorularınız bizim için değerlidir.

YORUMLAR
  1. Mahmut dedi ki:

    Iyi gunler hocam.10 gun once sag tarafımda şiddetli ağrı ile acil servise gittim.yapilan tahlil sonuçlarında böbrek taşı olduğu ve üreter e düştüğü söylendi.yaklasik 7 mm ile 10 mm arası olduğu söylendi.bugun taş kırmaya girdim ilk seansti. Şuan ağrım sızım yok. Idrarimda kan yok berrak renkte.bana 9 gun sonrasına randevu verildi. Demem o ki
    Bu kadar uzun süre beklemem ve yaşın düşmemesi bobregime zarar verir mi.sisme fonksiyon bozukluğu gibi.