(Ureteropelvik) UP Darlık Nedir, Neden Olur

06.11.2016
924

(Ureteropelvik) UP Darlık Nedir

4343UP Darlık, Üreter kanalının bir kısmının normal genişliğinden daha dar olması durumudur. Bu durum böbreğin kanı süzerek ürettiği idrarı dışarı atmakta zorlanmasına sebep olur. Bu sebeple böbrekte biriken idrar böbreğin şişmesine (hidronefroz) neden olur. Söz konusu ddarlığın tedavi edilerek giderilmemesi zamanla böbrekte kalıcı hasarlar oluşmasına ve son olarak böbreğin kaybına sebep olabilir. Bu sebeple ciddi syabileceğimiz bir anatomik bozukluk olan up darlık, teşhisi itibari ile en kısa sürede tedavisinin yapılması gerekir.

UP Darlık Neden Olur

Up darlık sonradan oluşmaz, Daha doğrusu sonradan oluşması oldukça nadirdir. Geneli mutlaka doğuştan gelen bir rahatsızlıktır.Fakat teşhisi eski zamanlarda pek mümkün olmadığı için genelde son evrelerinde fark edilir. Örnek olarak benim Up Darlık sorunum olduğunu 19 yaşımda iken fark edildi. Acilen ameliyata alındım ve darlık açıldı. Tabi ki 19 yıl boyunca hasar alan böbrek kurtarıldı fakat normalden daha zayıf ve hidronefroz durumu sebebi ile sürekli taş oluşuyor.

Up darlık Genel olarak erkeklerde ve sol böbrekte görünür. İstatislik olarak sağda yada bayanlarda olma olasılığı vardır ama çok zayıftır. Ortalama olarak 2000 bebekten biri Up darlık rahatsızlığı ile doğmaktadır. Erken teşhisi halinde ameliyat ile açılır ve böbreğe zarar vermeden sorun giderilir .İhmali ise son derece riskli ve zararlıdır.

Up Darlık Belirtileri Nelerdir.

Up Darlık genel olarak belirti vermez, Bu yüzden riskli bir anatomik bozukluktur. Şahsen kendi tecrübelerimi anlatmak size genel kanıyı oluşturacaktır.

19 Yaşıma geldiğimde şans eseri bir idrar tahlilinde böbreklerimi kontrol ettirmem söylenmişti. O tahlille üroloji polikliniğine gittiğimde yapılan tetkikler sonucu up darlık olduğu teşhis edildi. Ama 19 yaşıma gelene kadar ne ağrı ne acı hiçbir belirtisi olmadı, oldu ise de ben fark edemedim.

Genel olarak up darlık belirtisi ile taş belirtisi birbirine çok benzer. En çok görülen belirtiler ise;

 • İdrarda Kan,
 • Sık idrar yolu enfeksiyon,
 • Böbrekte ağrı
 • İştahsızlık
 • Mide Bulantısı şeklindedir,

UP Darlık Tedavisi Nasıl Yapılır

Up darlık dahil hiçbir idrar kanalı darlığının ilaçla tedavisi yoktur. Mutlaka cerrahi operasyon gerektirir. Cerrahi operasyonlar darlığın yeri, darlığın büyüklüğü gibi değişkenlere göre farklı yol ve yöntemlerde yapılabilir. Genel olarak UP Darlığa açık yada kapalı cerrahi yöntemleri kullanılarak müdahale edilir. Ameliyatlar kategorimizden söz konusu up darlık ameliyatının tüm detaylarını araştırabilirsiniz.

Bize Sorun!

3Böbrek taşı, ameliyatlar, böbrek hastalıkları gibi böbrekler ile alakalı olarak bizlere sormak istedikleriniz var ise sorularınızı cevaplıyoruz. Soru sormak için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorduğunuz sorular aynı gün içinde editörler tarafından cevaplanmaktadır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak sorularınız yada eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Yorum ve sorularınız bizim için değerlidir.

YORUMLAR
 1. bobrekwp dedi ki:

  Yorumlarınızı ve eklemek idtediklerinizi buradan ekleyebilirsiniz. Üyelik Gerektirmez.

 2. Pınar cosar dedi ki:

  Benim oglum9yasinda9senedir u p darlık var deniliyor öyle gidiyor geliyom hastaneye ilaçta verilmiyor git gel ila ki böbrek zarar gördükten sonra mi tedaviye başlanacak öyle değilse neden bu işlem yapılmıyor neyi bekliyoz

 3. Süleyman dedi ki:

  Ben haftaya sağ böbrek up darlık sebebiyle ameliyata girecem. Geç kalınmış bi vaka malesef. Kaç günde normal hayatıma dönerim işime devam edebilirim ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 4. oral şahin dedi ki:

  değerli yönetici;

  oğlum 18 yaşında geçen hafta up sol böbrek darlık açık ameliyatı oldu.şuan evde raporlu. biz sorunu ilk yüksek tansiyon şikayeti ile öğrendik. ameliyat sonrası yapılan ölçümlerde tansiyon nnormal değerlerde idi .eve taburcu olduktan üç gün sonra tekrar yüksek tansiyon ölçmeye başladık. yüksek tansiyonun etmen olduğu neden nedir? yardımcı olursanız sevinirim selamlar