(Üreteroskopi) URS Böbrek Taşı Ameliyatı

07.12.2016
881

(Üreteroskopi) URS Böbrek Taşı Ameliyatı

Fleksible üreteroskopi Yani Kısaltması ile URS Ameliyatı, böbrek taşında son yıllarda geliştirilen ve artık hemen hemen her klinikte uygulanmaya başlayan, komplikasyon ve genel riskleri çok az, ağrısız zahmetsiz, kesisiz ve taburcu süresi oldukça kısa olan bir cerrahi operasyondur. Her Yaşta hastaya uygulanabilir. Perkütan nefrolitotomi uygulamasına göre başarı şansı biraz daha düşük olsa da ameliyat konforu açısından PCNL yöntemine göre oldukça iyidir.

URS Böbrek Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır

Öncelikle İdrar kanalınızdan Sistoskopi denilen bir aletle mesaneye kadar ilerlenir. Mesaneye ulaşıldıktan sonra üreteroskopi yöntemi ile böbreklere kadar ulaşılır. Burada ucunda kamera ve taş kırma aletleri bulunan milimetrik cihazlar ile böbrek taşlarınız küçük parçalar haline gelene kadar ufalanır. Daha sonra duruma bağlı olarak Duble J katater takılır. (Kırılan taşların kanalı tıkamaması için) Ameliyat bu şekilde sonlandırılır. Taşlar tamamen temizlendiğinde tekrar üreteroskopi yapılarak söz konusu böbrek teli çıkartılır. Hasta ameliyatlardan sonra hızlıca normal yaşantısına dönebilir.

URS Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası 

Söz konusu ameliyatın çeşidi, İdrar kanalından böbrek taşı ameliyatı olduğu için söz konusu üreter ve üretranın tahrişi söz konusudur. Ameliyat sonrası kanama olabilir. Bu gibi durumlarda, idrar kanalı yaralarının geç iyileşmesi ve enfeksiyon sorunları yaratabilir. Bu sebeple belli süre tüm aktivitelerden kaçınılması önerilmektedir. Bu süreyi doktorunuz tayin eder. Ameliyat sonrası taburcu tavsiyelerine tüm kaçınma süresinin eklenmesini talep edebilirsiniz.

 

URS Ameliyatı Yan Etkileri Nelerdir?

Bu ameliyat son teknoloji ve en son çıkan yenilikler kullanılarak yapılan bir cerrahi operasyondur. Yan etkileri ve komplikasyonları son derece azdır. Fakat her tür ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatında belli riskleri mevcuttur.

  • Üretra Yaralanmaları
  • Üreterde Yara,
  • İdrar Yolu Enfeksiyonu
  • İşemede Zorluk Yaşanması
  • Kanlı İdrar,
  • İdrar Kanalına Koyulan Tele Bağlı Olarak Kanama Ağrı
  • Taşların Düşürülmesine Bağla Ağrılar

Görülebilmektedir. Bu Ameliyatın en büyük artısı vücut üzerinde hiçbir bölgede neşter kesiği olmaz. Ameliyat tamamen doğal delikler kullanılarak yapılır. Bu yüzden son derece konforlu bir ameliyat olduğu söylenebilir. Benzer cerrahi operasyon olan perkütan nefrolitotomi’ye oranla taburcu süresi çok daha kısadır.

Genel yada lokal anestezi altında uygulanabilir fakat genellikle spinal anestezi (lokal) tercih edilmez. Ameliyat sonrasında telin çıkartılma işleminde de genel anestezi uygulanır. Her yaş grubundaki hastaya rahatlıkla uygulanabilir

İpucu : Bu maeliyatta takılacak olan Duble J Katater ile ilgili olarak detaylı bilgilere ulaşmak istiyor iseniz sitemizde bulabilirsiniz.

Bize Sorun!

Ameliyatlar, Böbrek taşı, taş önleme ve genel üroloji konularında sormak istediğiniz sorular var ise yanıtlıyoruz. Bizlere soru sormak için Aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorularınız editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. Ali dayi dedi ki:

    SELAMUNALEYKUM SOL BOBREGIMDE 2 CM CAPINDA TAS VAR HANGI YONTEMI ONERIRSINIZ HERKEZIN ANLATTIGI GIBI SIDDETLI AGRI SANCI YOK HAFIF AGRILARIM VAR TSK.