İçeriğe atla

Üretra Darlığı Tedavi Edilmezse Ne Olur

Üretra Darlığı Tedavi Edilmezse Ne Olur

aaÜretra darlığı sık sık tekrarlaması ve ameliyat sonrasında yaşanan zahmetli ve sıkıntılı günler sebebi ile hastaların artık tedavi ettirmemeyi sıkça düşündüğü bir rahatsızlık. Editörlerimize sıkça gelen sorulardan birisi de üretra darlı açılmaz ise ne olur. zararları nelerdir gibi sorulardır.

Bu konumuzda başıklar halinde üretra darlığının açılmamasının yol açabileceği sıkıntıları listeledik. Eğer bu ameliyatı olmamayı düşünüyor iseniz aşağıdaki riskleri de göze almalısınız.

Tedavinin Yapılmaması Durumunda Neler Olabilir?

Girişimin yapılmaması Durumunda Yaşanabilecek Sorunların Başlıcaları ;

  • Mevcut işeme şikayetlerinin şiddetlenmesi,
  • Sık sık Görülen idrar yolu enfeksiyonları,
  • Mesanedeki idrarı boşaltamamaya bağlı taşma şeklinde idrar kaçırma,
  • İdrar yapamama Zorlanma,
  • Mesanede taş oluşumları görülmesş
  • İdrarda kanama
  • Böbreklerinizde  İdrar basıncına bağlı olarak gelişen şişme (Hidronefroz)
  • Böbrek fonksiyonlarında Kalıcı Hasarlara ve kayba yol açabilir.

Özellikle üretra darlığı ameliyatı yapılmaması durumunda, böbreklerde hidronefroz durumu oluşmasına, fonksiyon kaybına, ve mesane kaslarında zayıflamalar ile mesane sorunlarına sebep olabilmektedir. En ciddi riski tabi ki böbreğin kaybı durumudur. Söz konusu rahatsızlığı önemsemeniz ve tedavisi için doktorlar ile tam uyumlu olmanız önerilmektedir. Ayrıca bu rahatsızlığın alternatif tıp yada ilaç gibi tedavisi yoktur.

Üretra Darlığı Kısırlık Yapar mı?

Üretra darlığı kısırlığa yol açmaz. kısırlık sperm ve sayısı ile sağlığı ile ilgili bir durumdur. Fakat üretra darlığı spermin dışarı çıkmasını kısmen yada tamamen engelleyebilir. Bu durum doğal yollardan çocuk sahibi olmanızı engelleyebilir. Fakat bunun adı kısırlık değildir. Sonuçta mevcut spermler açısından bir sağlık problemi yoktur. Tek problem söz konusu sıvının dışarı çıkarılamamasıdır.

Üretra Darlığı Ameliyatı Kısırlık Yapar mı ?

Üretra darlığı ameliyatları kısırlık yapar mı sorusuna da yanıt aynıdır. Darlık ameliyatı kesinlikle kısırlık yapmaz, özellikle darlık ameliyatının en çok tercih edilen yöntemlerinden olan üretrotomi intern  ameliyatı kesinlikle üremeye yan etkisi yoktur. Bazı durumlarda açık üretra ameliyatının komplikasyonları arasında olduğu bilinmektedir. Fakat bu etki kısırlık değil ereksiyon yada sıvının dışarı atılmasına olan engellerden kaynaklanmaktadır. kısırlık gibi bir kaygınız kesinlikle olmasın çünkü bu konu ile ilgili olarak sorun çok daha farklı sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Bize Sorun!

3Üretral darlıklar, böbrek sorunları, böbrek taşı, genel üroloji konuları hakkında soracağınız soruları cevaplıyoruz. Soru sormak için soru sor bölümünü yada aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizim için değerlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri