Üretra Darlığı Tedavi Edilmezse Ne Olur

Üretra darlığı sık sık tekrarlaması ve ameliyat sonrasında yaşanan zahmetli ve sıkıntılı günler sebebi ile hastaların artık tedavi ettirmemeyi sıkça düşündüğü bir rahatsızlık. Editörlerimize sıkça gelen sorulardan birisi de üretra darlığı tedavi edilmezse ne olur. zararları nelerdir gibi sorulardır.

Üretra Darlığı Tedavi Edilmezse Ne Olur

Bu konumuzda başlıklar halinde üretra darlığının açılmamasının yol açabileceği sıkıntıları listeledik. Eğer bu ameliyatı olmamayı düşünüyor iseniz aşağıdaki riskleri de göze almalısınız.

Üretra Darlığı Tedavisinin Yapılmaması Durumunda Neler Olabilir ?

Girişimin yapılmaması Durumunda Yaşanabilecek Sorunların Başlıcaları ;

 • Mevcut işeme şikayetlerinin şiddetlenmesi,
 • Sık sık Görülen idrar yolu enfeksiyonları,
 • Mesanedeki idrarı boşaltmamaya bağlı taşma şeklinde idrar kaçırma,
 • İdrar yapamama Zorlanma,
 • Mesanede taş oluşumları görülmesi
 • İdrarda kanama
 • Böbreklerinizde  İdrar basıncına bağlı olarak gelişen şişme (Hidronefroz)
 • Böbrek fonksiyonlarında Kalıcı Hasarlara ve kayba yol açabilir.

Özellikle üretra darlığı ameliyatı yapılmaması durumunda, böbreklerde hidronefroz durumu oluşmasına, fonksiyon kaybına, ve mesane kaslarında zayıflamalar ile mesane sorunlarına sebep olabilmektedir. En ciddi riski tabi ki böbreğin kaybı durumudur. Söz konusu rahatsızlığı önemsemeniz ve tedavisi için doktorlar ile tam uyumlu olmanız önerilmektedir. Ayrıca bu rahatsızlığın alternatif tıp yada ilaç gibi tedavisi yoktur.

Üretra Darlığı Kısırlık Yapar mı?

Üretra darlığı kısırlığa yol açmaz. kısırlık sperm ve sayısı ile sağlığı ile ilgili bir durumdur. Fakat üretra darlığı spermin dışarı çıkmasını kısmen yada tamamen engelleyebilir. Bu durum doğal yollardan çocuk sahibi olmanızı engelleyebilir. Fakat bunun adı kısırlık değildir. Sonuçta mevcut spermler açısından bir sağlık problemi yoktur. Tek problem söz konusu sıvının dışarı çıkarılamamasıdır.

Üretra Darlığı Ameliyatı Kısırlık Yapar mı ?

Üretra darlığı ameliyatları kısırlık yapar mı sorusuna da yanıt aynıdır. Darlık ameliyatı kesinlikle kısırlık yapmaz, özellikle darlık ameliyatının en çok tercih edilen yöntemlerinden olan üretrotomi intern ameliyatı kesinlikle üremeye yan etkisi yoktur. Bazı durumlarda açık üretra ameliyatının komplikasyonları arasında olduğu bilinmektedir. Fakat bu etki kısırlık değil ereksiyon yada sıvının dışarı atılmasına olan engellerden kaynaklanmaktadır. kısırlık gibi bir kaygınız kesinlikle olmasın çünkü bu konu ile ilgili olarak sorun çok daha farklı sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Bize Sorun!

3Üretral darlıklar, böbrek sorunları, böbrek taşı, genel üroloji konuları hakkında soracağınız soruları cevaplıyoruz. Soru sormak için soru sor bölümünü yada aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizim için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Ramaza Seyran dedi ki:

  Benim babam 5 kere kapalı üretra ameliyatı oldu hepside farklı doktorlarda ama genede bi çözüm bulunamadı sizce napmamız gerekli babamın yaşı 43

 2. Hülya kuş dedi ki:

  Benim gitmediğim doktor kalmadı kullanmadığım ilaç kalmadı hiçbirinden bir sonuç alamadığım gibi hastalığım gitgide daha çok acı veriyor bana. Artık mesane daralması dediler üroloji doktorum birsürü ilaç betmiga diye bir ilaç verdi yaklaşık dört aydan beridir kullanıyorum biraz zaman olmadım ama oda fayda vermedi belli bir zaman dan sonra kafayı yicem tuvaletten çıkamıyorum herşeyim engel oluyor bu hastalık artık lütfen Bi çare bulun nolur hayatım zindana döndü artık ne yapmam gerekiyor