Üretra Darlığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

08.11.2016
999

Üretra Darlığı Tedavisi

qÜretra Darlığı tedavi yöntemlerinin tamamı cerrahi yöntemlerden oluşur. Öncelikle şunu belirteyim, üretra darlığı ilaçla tedavi yöntemi olmayan bir rahatsızlıktır. Eğer üretra darlığınız var ise aşağıdaki tedavi yöntemlerinden biri ile sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Fakat cerrahi harici bir yöntem bulunmaz.

Üretra darlığının tedavisi için kullanılan yöntemler aşağıdadır.

  1. Kapalı Ameliyat Soğuk bıçak İle (Üretrotomi İntern)
  2. Üretra Darlığı Lazer Tedavisi (Üretrotomi İntern)
  3. Açık ameliyat (Üretroplasti)
  4. Nadir Olarak Dilatasyon Katater Uygulanır (Sonda Tedavisi)

Yukarıda yazan yöntemler farklı üretra darlıkları için kullanılır. Aşağıda hangi cerrahi yöntemin hangi üretra darlıklarına kullanıldığını detaylı olarak açıklanmıştır. Sizin üretra darlığınıza hangi tür yöntemin kullanılabileceğini bu yöntemlerin hangi tip darlıklarda kullanıldığını öğrenerek fikir edinebilirsiniz.

Kapalı Yöntemlerle Tedavi

İki farklı seçenek vardır ama en çok kullanılan yöntem soğuk bıçak yöntemidir. Fakat iki yönteminde başarı şansı uzun vadede düşüktür.

  • Soguk Bıçak Yöntemi ; İlk denenen ve kapalı yöntemler arasında en çok kullanılan yöntemdir. İdrar kanalından sistoskopi denilen kameralar aracılığı ile girilerek darlık olan bölğeye ulaşılır. Darlık özel bıçaklar ile kesilerek açılır. Kısa sürer ve iyileşme süresi hızlıdır. Ameliyatlar bölümünden detayları öğrenebilirsiniz.
  • Üretra Darlığı Lazer Tedavisi: İlk yöntemin aynısıdır fakat darlık olan bölğe lazer ile kesilir. Bu durumun iyileşme süresini hızlandırdığı ve tekrarlama olasılığını düşürdüğü yönünde makaleler var fakat henüz kanıtlanmış bir şey değil ve halen lazer tedavisinin başarı oranı yine de düşüktür.

Açık Yöntemlerle Tedavi

Genelde üretrotomi intern yönteminin denenerek sonuç alınamayan yada tekrarlayan darlıklar için kullanılır. Zahmetli bir maliyat olup açık olarak üretra darlığı olan bölümün kesilerek uçların tekrar birbirine bağlanması esasına dayanır. Bazı durumlarda vücuttan alınan parçalar ile yeni üretra yapılabilir. Detay bilgi için ameliyatlar bölümübe bakabilirsiniz.

Sondalar İle Tedavi

Bu yöntem üretrotomi intern sonrası darlıgın oluşması aşamasında tekrarlama olasılığına karşı kullanılır. Metal çubuklar ile idrar kanalına girilerek darlığın oluşumu engellenmeye çalışılır. Başarı şansı ve uygulaması yönünden tıp alanında birçok tartışamaya konu olmuştur. Son zamanlarda kullanımı azalmıştır.

Üretra Darlığına Bitkisel Çözüm Varmı?

Kesinlikle bir darlık bitkisel yöntemlerle açılmaz. Bu sebeple boşa para ve eziyet çekmeyin. Üretra darlığına bitkisel çözüm yolu kesinlikle yoktur. İlaçlala da düzelmez. Tek seçenek ameliyattır.

Bize Sorun!

3Üretral darlıklar, taş,ve diğer tüm böbrekler ile ilgili sorularınızı cevaplıyoruz. Soru sormak için soru sor bölümünü kullanabilirsiniz. Sorularınız editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak sormak yada eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Yorumlarınız ve sorularınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.