Üretra Darlığı Tekrarlar mı, Neden Tekrarlar.

12.11.2016
1.022

Üretra Darlığı Tekrarlar mı

23232

Üretra darlığı olan kişilerde ilk tercih üretrotomi intern ameliyatıdır. Bu ameliyatın başarı şansı yıldan yıla değişir Başarıdan kasıt hastanın rahat idrar yapması ve darlığın açılmasıdır. Böylece sık idrar yolu enfeksiyonlarına, mesanedeki idrarı boşaltamamaya bağlı taşma şeklinde idrar kaçırmalara, idrar yapamamaya, mesanede taş oluşumuna, idrar yollarındaki kanama ve böbreklerinizde şişme ve böbrek fonksiyonlarında kayba yol açabilen durumların önüne geçilmiş olur. Ameliyatın başarı şansı %60-75 arasındadır. Girişimden sonra ortalama 3 gün kateter yerinde bırakılır. (Kateterin 1- 42 gün arasında değişen sürelerde yerinde kalması gerekebilir. Hekiminiz tarafından bu süre hakkında tarafınıza bilgi verilecektir). Size belirtilen süre sonunda kateteri mümkünse polikliğimize başvurarak değilse bir sağlık kuruluşunda çektirmelisiniz. Bu süre içinde kateterin çıkmamasına dikkat etmelisiniz. Kateter çekildikten sonra idrar yapamazsanız doktorunuza başvurmanız önerilir.

Üretra Darlığı Neden Tekrarlar

Kapalı Üretra Darlığı Ameliyatında dar olan kısım keskin bir bıçak tarafından kesilerek açılır. Üretra kesilen kısmı dokular tedavi eder. Fakat doku iyileşmesi kontrol dışı olarak gelişebilir. Yani üretra darlığının oluştuğu kısımda yapılan kesiler iyileşirken orada bir darlığa tekrar sebep olabilir. Bu durumunu şuna benzetmek gerekir. elinizdeki kesik iyileşirken yara ve kabarıklık oluşur. İdrar kanalında da bu gerçekleşebilir.

Üretra darlığı ameliyatı birkaç yıl sonra tekrarlayabilir. bu durumda son bir kez daha üretrotomi intern denenebilir yada açık ameliyat yöntemi ile dar olan bölğe tamamen kesilerek tekrarlanmasının önüne geçebilir.

Kapalı yöntemin tekrarlama şansı oldukça yüksek olsa da yinede ameliyatın risklerinin az olması ve agrısız ve kolay bir operasyon olması bu yöntemin halen ilk sırada uygulanmasının nedenidir. Çünkü açık ameliyatının riskleri çok fazladır.

Açık Cerrahi Tekrarlama Olasılığı

Açık cerrahide dar olan kısım tamamen kesilerek iki üç birbirine tekrar dikilir. Bu sayede dar olan kısımın tekrar darlığa yol açmasının önüne tamamen geçilmiş olur. Bazı durumlarda iki üç birbirine yakınlaşmayacak kadar uzak kalabilir. bu gibi durumlarda ise vücudun belirli yerlerinden alınan dokular ile yeni idrar kanalı yapılabilir. Başarı şansı çok yüksektir fakat çok zor bir ameliyattır. Sağlık açısından da belirli riskler içerir. Sitemizden açık üretra darlığı ameliyatı konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bize Sorun!

3Darlıklar, Böbrek taşları, Böbrek sağlığı gibi tüm konularda sorularınızı cevaplıyoruz. Bize Soru sormak içni soru sor bölümünüzü kullanabilirsiniz. Sorularınız editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır.

Ayrıca Sürekli Tekrarlayan üretra darlıkları nüks etmesi ve tekrarlayan üretra darlığı gibi konularda soru, yorum ve eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. İsmail kaçar dedi ki:

  Size üretra darlığı ile bir sey sorabilir miyim?

 2. Barış dedi ki:

  Ben ureterden taş aldirdim…kamisdan girerek taşı kirip aldilar..fakat ondan sonra bende idrar yaparken yanma,kısık idrar yspma oldu…doktora gittim ultrason,işeme testi felan yaptı.idrar yolu daralması var dedi ameliyat dedi..neyapmaliyim?ameliyat olmasam ne olur?

 3. Mustafa dedi ki:

  Hocam ben sol up darlık ameLiyatı oldum dört gün önce ama takılı olan torba pis suları dısarı atan halan su gelir eskisine göre temiz geliyor ama yinede geliyor

 4. Omer dedi ki:

  Merhabalar hocam Ocak ayında uretra darlığından ameliyat oldum 5 ay oldu ve şuan yine idrarimi yapamıyorum neden tekrarladı ne yapmalıyım teşekkürler