Üretra Kanseri Belirtileri, Üreter Tümörü Tedavisi ve Nedenleri

Kanser türleri arasında alt ve üst üriner sistem kanser durumlarının görülme sıklıklı oldukça fazla olasına rağmen genelikle mesane böbrek ve böbrek üstü bezi kanserleri daha sık görülür. Fazla sık görülmese de üretra kanseri ve kötü huylu üretra tümörleri de görülebilen kanser türleri arasındadır.

İdrar Kanalı Tümörü, Tüm renal tümör çeşitlerinin sadece %5’ini oluşturmaktadır. genellikle tek bir tarafta görülmektedir. (üreter İçin) Fakat çift taraftada tümör oluşma olasılığı söz konusudur. Bu ihtimalin tüm kanser istatistiklerinde oranı %2-4 arasındadır. İdrar kanalı kanseri (Üreter ve Üretra Tümörü) birçok farklı nedenden ortaya çıkabileceği gibi net olarak bir bilgi söz konusu değildir. Tedavisi ilk olarak patalojik testler sonucu konur. Üreter Kanseri ve Üretra Kanseri ile ilgili tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Yazımızda;

 • Üretra Kanseri / Tümörü (Dış İdrar Kanalı)
 • Üreter Kanseri / Tümörleri (İç İdrar Kanalı, Mesane İle Böbrek Arasındaki)

İle İlgili Bilgiler Bulunmaktadır.

Üreter Kanseri

 • Üreter Kanseri Nedenleri Nelerdir : Net olarak nedenleri bilinmese bile en kuvvetli risk faktörleri arasında sigara kullanımı, Sürekli Kullanılan Bazı İlaçlar, Sürekli ve Bilinçsiz Kullanılan Ağrı Kesici ve Antibiyotikler, Böbrek Taşı, İdrar Yolu Enfeksiyonu gibi birçok etmen üreter tümörünün nedenleri arasında gösterilebilir.
 • Üreter Kanseri Belirtileri Nelerdir : Üreter Tümörünün belirtileri arasında en şiddetli şekilde karşılaşılanlar, idrarda kan görülmesi böbrekte hidronefroz, ani kilo kaybı, kusma, bulantı, sağ yada sol böbrek ağrısı gibi belirtiler verebilir. Tanı koyulması patalojik testler, tomogrofi gibi görüntüleme tetkikleri ile yapılır
 • Üreter Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır: Tedavisi genellikle kapalı yada açık ameliyat şeklinde söz konusu üreter tümörü bölğesinin kesilerek çıkarılması şeklinde yapılabilmektedir.

Üretra Kanseri

 • Üretra Kanseri Nedenleri Nelerdir : Üreter kanseri ile hemen hemen aynı nedenlerden kaynaklı olarak gelişebilir. bu nedenlere ek olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar. Enfeksiyonlar, bel sogukluğu gibi sorunlar da üretra tümörü nedenleri arasındadır.
 • Üretra Kanseri Belirtileri Nelerdir : Bu tip tömörlerin en belirgin etkileri idrar yapmada zorlanma, idrar yapamama, kanlı idrar, kasık ve testis ağrıları gibi belirtiler verebilir. Belirtileri genellikle üretra darlığı ile karıştırılabilmektedir.
 • Üretra Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır: Üretra tümörlerinde tedavi tümörün aşama ve evreleri ile hastaların genel sağlık problemlerine göre farklılıklar gösterebilir. İlaç, cerrahi yöntem (Ameliyat) gibi farklı tedavi yöntemleri bulunur. Bu yöntemler bazı sistoskopi, görüntüleme tetkikleri ve patolojik testler ve muayeneler sonucu belirlenir.

Üretra kanseri genellikle erkeklerde daha sık görülmektedir. Kadınlarda bu idrar kanalı erkeklere oranla birkaç kat daha kısadır ve bu sebeple kadınlarda görülme oranı çok daha seyrektir. Erken teşhis edilmesi ve erken tedavisi ile sorunsuz şekilde kurtulunabilecek bir kanser çeşididir.

Üreter kanalı ve idrar kanalı kist tümör ve kanser çeşitlerinde en önemli nokta erken teşhistir ve söz konusu rahatsızlıklar genelde ilk evrelerinde çok nadir ve hafif belirtiler vermektedir. bu sebeple en ufak bir şüphe durumunda dahi üroloji kliniğine giderek test ve tahliller yaptırmanız çok önemlidir.

Bize Sorun!

Tüm böbrekler ve üroloji ile, alt ve üst üriner sistem sorunları ile alakalı olarak birçok farklı konu sitemizde mevcuttur. Sitemizde yada konumuzda bulamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için lütfen aşağıdaki yorum kısmına yazınız. sorular aynı gün içinde cevaplanır.

YORUMLAR
 1. Kübra dere dedi ki:

  Merhaba sistoskonin yaptığı işlemi ureteriskobide yaparmı. Interstisyel sistit varsa uretekoskobi yapildiginda çıkarmı? Şimdiden teşekkür ederim

 2. izzet dedi ki:

  hocam ben beş yıl önce iki böbrekden taş düşündüm şimdi yine sağ bobrekde 8 mm iki adet taş var ve ayrıca sol ureterde orifisi düzeyinde 10x6mm boyutunda duzensiz spikule konturlu yumuşak doku ekojenitesi izlenmektedir sistoskopi onerdiler korkuyorum.ne anlama geliyor saygilar