Üretra Nedir? Üretranın Görevi Nelerdir?

07.11.2016
2.135

Üretra Nedir (Kısaca)

223

Üretra, İdrarın mesaneden dışarı atılmasını sağlayan bir ucu mesaneye diğer ucu dışarıya açılan kadınlarda 1-3 cm erkeklerde ise 19-21Cm uzunluğunda olan tip şeklindeki idrar kanalıdır. İnsan vücudunda 3 adet idrar kanalı bulunur. 2 Adet üreter ve bir adet üretra kanalıdır. Üretra dış idrar kanalı diğeri ise iç idrar kanalı olarak da adlandırılır.

Üretranın Görevi Nelerdir

Üretranın görevleri kısa bilgi olarak vermek gerekir ise; Üretra böbrekler tarafından süzülerek mesanede biriken idrarın dışarıya atılmasını sağlar. Üretranın vücuttaki görebvleri arasında bir diğer nokta da idrar kontrolüdür. Söz konusu kanal kaslı ve gevşeyip açılan bir yapıya sahiptir. Bu özelliği sayesinde idrarın kontrol altında tutulmasına da yardımcı olur.

Üretranın Görevleri Kısaca

  • Mesanede biriken idrarı dışarı atmak
  • İdrar kontrolünü sağlamak

Kadınlar ve erkeklerde farklı farklı bölümleri vardır. Erkeklerde prostat bezleri bu kanal etrafında olur. Prostat büyümesinde idrar akışının kesilme sebebi budur. Söz konus bezler üretra kanalına baskı yaparak kapatır.

Prostatik Üretra Nedir, Nerede Bulunur,

Erkek üretrasında birkaç bölüm vardır, Bu bölümlerden birisi de Prostatik üretra’dır. Prostatik üretra 3 Cm Boyunda olup üretra kanalının diğer bölümlere oranla en geniş bölğesidir. Prostatik üretranın orta bölümünde Kollikulusseminalis denilen bir kısım bulunur. Bu kısıma Duktus ve ejakulatorius bölümleri açılır.

Üretra Kanalının mesaneye açılan bölümüne iç meatus denir., vücut dışına açılan deliğine de Dış meatus’denmektedir. Erkekler tarafından üretra, yaş ilerledikçe en çok rastlanan sağlık sorunlarının yaşandığı bölğedir. Özellikle prostat büyümesi gibi sorunların görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Bize Sorun!

3Böbrekler ve üroloji ile ilgili olarak öğrenmek ve bilgi almak istediğiniz tüm konularda sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru sormak için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak eklemek yada sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. Muammer Meydan dedi ki:

    3.5 ay önce kapalı prostat amelyatı oldum. 60. Ve75. gün 2 defa hafif kanama oldu. Hala prostat üzerine oturamıyorum ağrım oluyor.Amelyat tan hemen sonra tazyikli fakat çatallı işeyebiliyordum.2 ay sonra darlık başladı. 105 inci gün prostatik üretra düzeyinde ileri derecede darlık ve distal kesiminde pre stenotik dlitasyon izlendi raporu verildi.Yeniden müdahale edileceği söylendi.Aynı hekimemi gitmeliyim durumumla ilgili bilgi ve önerinizi rica ediyorum.