Üretra Taşı Nedir, Nedenler,Belirtileri ve Tedavisi

07.11.2016
748

Üretra Taşı Nedir

tÖncelikle üretra, mesane ile idrar çıkış kanalı arasındaki idrar kanalına verilen isimdir. bu kanal kadınlarda birkaç santim kadar kısa olduğu için üretra taşı kadınlarda görülme olasılığı oldukça küçüktür. Üretra taşı erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Söz konusu idrar kanalı içerisinde taş oluşması yada takılması durumu ile oluşur. Taşın oluşum yerleri ve bulundukları yerler göz önüne alındığında en nadir görülen durumlardan birisidir. böbrek, üreter ve mesane taşları en yaygıbn olanları iken üretra taşı çok nadir görülür.

Üretra Taşı Nedenleri Nelerdir.

Üretra taşlarının büük çoğunluğu, mesane yada böbrekte oluşan taşların burada takılması ile gerçekleşen durumlarda olur. Fakat bazı anatomik anomaliler taşın burada gelişmesine imkan sağlayabilir. Üretrada taş oluşmasının nedenleri aşağıdadır.

  • Üretra Darlıkları
  • Prostat Ameliyatları
  • Yabancı Cisimler Sonucu Anatomik Bozukluk
  • İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Bağlı Hasar

yukarıda yazan nedenler arasında üretra taşının en sık karşılaşılan nedeni üretra darlıklarıdır. Tüm böbrek taşı çeşitleri düşünüldüğünde üretra taşları tüm taşların %2 sinden daha az oranda görülürler.

Üretra Taşı Belirtileri

Üretra taşının diğer tüm taş çeşitlerine kıyasla belirtileri daha belirgin ve şiddetlidir. İdrar akımını tamamen yada kısmen durdurabilir. En belirgin olan bulgusu idrar akım hızının normale göre daha yavaş olması yada hiç olmaması durumudur. İdrar akımını tamamen kestiği durumlarda acil müdahale gerektirebilirler. Bir başka belirtisi ise idrarda kan durumudur. Taş kanalı tahriş eder ve kanamalara sebep olabilir.

Üretra Taşı Tedavisi

Üretra taşlarında tedavi, taşın büyüklüğüne, taşın yerine ve üretranızın durumuna göre değişecektir. Üretrada daralma var ise taş bulunduğu yerden kendiliğinden düşmesi beklenemez. Taşın boyutu küçük ise anestezik jeller yardımı ile dışarı alınabilir. Taş bu şekilde alınamıyor ise endoskopik yöntemler ile taş alınır. Taş mesaneye yakın kısımda ise sonda yardımı ile mesaneye geri itilerek mesane içerisinde çeşitli yöntemlerle kırılarak dışarı alınabilir. Bu işlemlerde ilk önem gösterilmesi gereken nokta taşı harekete geçirirken zorlanmaması baskı uygulanmaması ve üretrada zedelenmelere yol açılmamasıdır.

Bize Sorun!

3Üretra Taşı, böbrek taşı, ve diğer tüm böbrekler ile ilgili sorularınızı cevaplıyoruz. Bize Soru Sormak için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorulan soralara aynı gün içinde cevap vermektedirler.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak sormak yada eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. yorum ve sorularınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. mutlu dedi ki:

    şuan penisimin alt kısmında üretra denilen bölümde elimle hissedebildiğim bi şişlik yani direkt taş da diyebileceğim bi durum var. sabah uyanıp idrarımı yaptığım sırada ani bi acı hissetmemle başladı bu durum

  2. barış dedi ki:

    üretra taşından amalıyat oladum.5 gün önce..amalıyatdan once idrar zorluğu ve siperm mıktarında azalma oluştu..taşa bağlı bir durummu?