Ürodinami Nedir? Nasıl Yapılır?

16.11.2016
1.486

Ürodinami Nedir?

wÜrodinami konusunda onam formunda yazan tüm bilgiler aşağıdadır. Ürodinami hakkında  tüm bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Sırası ile;

1 – Ürodinami Nedir, 2 – Nasıl Yapılır, 3 – Riskler ve Komplikasyonlar, 4 – Test Ücretleri, 5 – Bu testi Yaptıranların yorumlarını bulabilirsiniz.

Mesanenizin dinamik özelliklerinin incelenmesini amaçlayan bir tetkiktir. İnce bir üretral kateter ile mesanenize serum fizyolojik uygun bir hızla verilecek ve dolum esnasında mesanenizin fonksiyonları (kapasitesi, basınçları, genişleyebilirliği) incelecektir. Dolum safhasından sonra işemeniz istenecek ve işeme esnasındaki mesane fonksiyonları da incelenecektir. Bütün bu özellikler bilgisayar ortamına kaydedilecek ve doktorunuz tarafından yorumlanacaktır. Gerekli görüldüğü taktirde mesanenize kontrast madde içeren sıvı verilerek doldurma ve işeme sırasında floroskopi ile görüntü alınacak ve filmler çekilecektir.

Ürodinami Nasıl Yapılır?

Nasıl bir işlem uygulanacak (Alternatif tedaviler hakkında bilgi içermelidir): İşlem için randevu verilen günde gelirken daha önce size reçete edilmiş olan malzemelerinizi de getireceksiniz. Teknisyen ve doktor eşliğinde yapılacak bu işlemden önce aktif idrar yolu enfeksiyonunuzun olmaması için azami dikkat edilmelidir. Aktif idrar yolu enfeksiyonunuz varsa bunun tedavi edilmesi gereklidir. İşlem esnasında üreteranızdan (dış idrar yolundan) mesanenize (idrar kesesi) ince bir kateter yerleştirilecek, sfinkter aktivitesi için cilde elektrotlar yerleştirilecek ve gerekli görülürse karın içi basıncı ölçümü için makata bir rektal kateter yerleştirilecektir. Daha sonra sabit hızda mesanenize vücut ısısında serum fizyolojik verilecektir. Bu sırada mesanenizle ilgili ölçümler yapılacaktır. Doldurma fazı bittikten sonra işeme fazında tüm kateterler yerindeyken işemeniz istenecek ve yine ölçümler yapılacaktır. İşlemin bitişini takiben kateterler çıkarılacaktır. Daha sonra bu işlemlerin kaydının bilgisayardan çıktısı alınacak ve doktorunuz gerekli yorumu yapacaktır. Bu tetkik için alternatif bir yöntem yoktur.

ANESTEZİ :Bu işlem esnasında anesteziye ihtiyaç yoktur. Kateter takılması sırasında dış idrar kanalınıza verilecek olan kayganlaştırıcı jelin lokal anestetik etkisi mevcuttur.

Ürodinami Testi Riskleri (komplikasyonları) 

Bu işlemin taşıdığı bazı riskler/ komplikasyonlar vardır:

  1. Yaşlı erkek hastalarda nadiren kateter takılmasında zorlanma olabilir. Buna bağlı olarak işlem sonrasında idrar yaparken yanma veya hafif kanama görülebilir.
  2. İşleme bağlı olarak %1 oranında idrar yolu enfeksiyonu gelişebilir. Eğer aktif idrar yolu enfeksiyonu varsa bu risk çok daha yüksektir ve bu yüzden yeterli tedavinin alınıp idrar temizlendikten sonra işlemin yapılması gereklidir.
  3. Bazen işlem sırasında kaynaklanabilecek teknik bir hata veya tetkikin istenen düzeyde iyi olmaması nedeniyle tetkikin tekrarı gerekebilir.

Girişimin yapılmaması durumunda neler olabilir?: İşlemin yapılmaması durumunda şikayetlerinizin sebebi hakkında doğru bir kanaate varılamayabilir ve tedavinizin düzenlenmesinde sıkıntılar yaşanabilir.

Ortaya çıkabilecek yan etkiler: • Sık görülebilen yan etkiler: İdrarda yanma, sık idrar yapma • Nadir görülebilen yan etkiler: İdrardan kan gelmesi, idrar yolu enfeksiyonu • Çok nadir görülebilen yan etkiler: Sepsis

Hastalığınız hakkında bilmeniz gerekenler: İşeme fizyolojinizle ilgili irdelenmesi gereken bir durumunuz mevcuttur (nörojen mesane, işeme disfonksiyonu, arefleksik mesane, aşırı aktif mesane gibi).

Ürodinami Testi Ücreti Ne Kadar

Ürodinami devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılan bir test hizmetidir. Özel hastahaneler için farklı fiyat politikaları bulunduğu için net bir bilgi veremeyeceğim

Ürodinami  Testi Yaptıranların Yorumları 

Ürodinami testi takılacak olan katater ve işlemin biraz teferruatlı olması sebebi ile her zaman göz korkutur. Fakat bu durum gerçekten acısız ve zahmetsizdir. ürodinami yaptıran kişiler genelde beklediklerinden daha sakin ve kolay geçtiğini söyler. Bu işlemi gözünüzde fazlaca büyütmemenizi öneririm. Pek fazla zor yada acılı bir işlem değil. Tek dikkat etmeniz gereken idrar yolu enfeksiyonunuz olmaması gerekmektedir. Harici olarak hiçbir şeyden çekinmeyin ve korkmayın.

Bize Sorun!

3Böbrekler, Mesane, Prostat, Böbrek taşı yada tetkikler ile alakalı olarak sormak istediklerinizi cevaplıyoruz. Soru sormak için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorularınıza editörlerimiz aynı gün cevap vermektedir.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak soru yorum yada eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. yorum ve sorularınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.