İçeriğe atla

Üroflowmetri (İşeme) Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

(İşeme) Üroflowmetri Testi Nedir

232Üroflowmetri  Ne demek diye sorarsanız kelime anlamı ürolojik işeme akış değerleri diyebiliriz. İşeme testi, hastanın idrarının miktarını, idrarının akuım hızının ortalama mili saniye cinsinden miktarı ve en yüksek hıza ve en düşük hıza ulaşma zamanları gibi bilgileri edinmek için yapılan zahmetsiz bir tetkiktir. Üroflowmetri testine kısaca üroflow denilmektedir. Hastanelerin uruloji kliniklerinin ürodinami merkezlerinde bilgisayar destekli olarak yapılmaktadır. Test ortalama olarak 2-3 dakikada tamamlanır.

Üroflowmetri Nasıl Yapılır

Üroflowmetri testi yapılacak hastanın idrara sıkışık olması gerekmektedir. İdrara sıkışık olan hasta, altında tartılı bir mekanizma bulunan bir kaba idrarını yapar. İdrar yapılırken idrar kabında olan tüm değişimler bilgisayar tarafından kaydedilir. İdrar bittikten sonra sonucu bilgisayardan anında alınabilir.

Üroflowmetri testi için en az 200ml idrar yapmanız gerekir. Daha sağlıklı sonuçlar alınabilmesi için istenilen normal miktar ise 500ml kadardır. Bu sebeple söz konusu teste gitmeden önce en sağlıklı sonuçları alabilmeniz için idrara fazla oranda sıkışık olmanız önerilir.

Normal Değerlerdeki Üroflowmetri Sonuçları Nasıl Olmalıdır.

İşeme Testi sonuçları yaş gruplarına göre farklı değerlerde olabilir. Ortalama olarak sağlıklı bir insanda olması gereken üroflow sonuçları aşağıdaki gibidir.

4 – 7 Yaş Arası Çocuklarda

 • Erkek-Bayan Farketmeden Ortalama Akım Hızı 10Ml

8-13 Yaş Aralığında

 • Erkeklerde Ortalama Akım Hızı : 12 Ml
 • Bayanlarda Ortalama Akım hızı : 15 Ml

14 – 45 Yaş Aralığında

 • Erkeklerde Ortalama Akım Hızı : 21 Ml
 • Bayanlarda Ortalama Akım Hızı : 18 Ml

46 – 65 Yaş Arasında

 • Erkeklerde Ortalama Akım Hızı : 15 Ml
 • Bayanlarda Ortalama Akım Hızı : 18 Ml

65 Yaş Ve Üstü

 • Erkeklerde Ortalama Akım Hızı : 9 Ml
 • Bayanlarda Ortalama Akım Hızı : 18 Ml

Bu değerlerin yanında max hızı, maxa ulaşma zamanı gibi birçok değer söz konusudur. Fakat doktorlar için en önemli sonuç ortalama işeme akım hızıdır.

Değerler Normalden Daha Düşük İse;

Kendi üroflow sonucunuz ortalama değerlerin altında ise birkaç sebepten gerçekleşiyor olabilir. Bu sebepler, Mesane kaslarının aktif kullanılamaması , Prostat, Üretra Darlığı, Mesane Boynu Darlığı gibi sebeplerden ötürü olabilmektedir. Bu gibi surumların hesap için farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

İdrar akım hızının düşük olması mesanenin tam boşaltılamamasına sebep olur. Bu durum mesanede oluşabilecek taşlara, Sık idrar yolu enfeksiyonlarına ve idrar atımındaki zorlanma sebebi ile oluşlan basınç sebebi ile böbreklere zarar verebilir. Eğer ortalama idrar akım hızı işeme (ürolowmetri) Testinde düşük seviyelerde ise ihmal etmemenizi ve tedavisi için acilen harekete geçmenizi öneririz.

Bize Sorun!

3İdrar akım hızınızla ve şikayetlerinizle ilgili olarak sormak istedikleriniz var ise sorularınızı yanıtlıyoruz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorularınız aynı gün içinde cevaplanmaktadır.

Ayrıca böbrek, nesane, prostat gibi diğer konularda soru sormak isterseniz soru sor sayfamızı kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Üroflowmetri (İşeme) Testi Nedir, Nasıl Yapılır?” üzerine 7 yorum

 1. Ayşe der ki:

  Uroflow değerim 27 ml çıktı. Bir bayan için normal değer 21 olması gerekirken 27 çıkması normal midir?

  Cevapla
 2. Ayşe der ki:

  ***Düzeltme***

  Uroflow değerim 27 çıktı. 23 yaşındaki bir bayan için normal değer 18 olması gerekirken 27 çıkması normal midir?

  Cevapla
  • bobrekwp der ki:

   Ayşe Hanım
   Öncelikle 27 Max Değer mi Ortalama Değer mi,
   23 Yaş Bayan için ortalama alt limit 18ml olması gerekir. 18-23 arası genelde normal kabul edilir. 27 limitin biraz üstü gibi görünmekte. Hangi rahatsızlık için bu testi yaptırdığınızı bilmediğim için yorum yapamayacağım.

   Cevapla
 3. Mehmet Aydın der ki:

  Merhaba
  50 yaşındayım.3 ay önce gece iftara kalkma ve sonrasında sol böbrekte dolgunluk hissi nedeni le doktora gittim hemogram biyokimya ve tam idrar tetkikleri ve alt abdomen ustrasonu yaptırdım değerler norma çıktı. Daha sonra üroloji ızmano üroflowmetri testi yaptırdı.test sonucu anormal çıktı.üretral kanalda daralma olduğunu belirtti.1 ay tamprost kullanma mı ifade etti. 1 ay sonrasında aynı testi yaptı ve ilacın faydalı olduğunu söyledi ve 6 kullanma mı istedi.bu zamandan sonra 15 gündür ilacı kullanıyorum.Ancak gece idrara 1 kez kalkıyorum.sonrasında sol böbreğini doğru bir sol günlük hissediyorum.gün içinde bu durum geçiyor.Acaba vezikoüreteral reflü gibi bir durum olabilir mi? Hangi tetkikleri yaptırmalıyım?Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim?

  Cevapla
 4. Meryem der ki:

  Merhabalar esim 48byasinda yaştan dolayı konteol amacli urolojiye kontrole gitti testler yaptılar uroflow değeri azami akış 12 ml azami akışa ulaşma süresi 5.8 ş ortalama akış 4.8 ml akis süresi 106.6s bosaltilan miktar 442 ml bpsaltma suresi 117.8 ş değerlendirirseniz sevinirim iyi günler

  Cevapla
 5. Halil der ki:

  Ortalama akim hızı 7.4
  Tepe akim hızı 10.3
  Maks hıza ulaşma suresi 12 s
  Işenen hacim 523.2
  Akim suresi 70 s
  Işleme suresi 70 s
  Kesintiler 1
  2004 varikosel ameliyatı-seker hastaligi-46 yas sonuc ? Tesekurler

  Cevapla
 6. Cise bahceci der ki:

  Merhabalar 32 yasinda bayan bi hastayim Ortalama akim hizi:4,5 ml
  Tepe akim hizi ;8.2 ml
  Maksimum hiza ulasma suresi;13,8 s
  Isenen hacim:111.1 ml
  Akım suresi ;22.4 s
  İseme suresi;24.1s
  Kesintiler:1
  Gecikme zamanı:11.4 s
  Degerler nasil bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri