Varikosel Ameliyatı Ne Kadar Sürer

17.12.2016
845

Varikosel ameliyatı cerrahisinden en sık kullanılan yöntem mikro cerrahi yöntemidir. Bu yüzden konumuzda mikro cerrahi varikosel ameliyatı ile ilgili olarak bilgiler vereceğiz. Bu ameliyatı isteğe veya doktorun kararına göre genel yada lokal anestezi altında yapılır. Kasık bölgesinden açılan 1-2 cm lik bir kesitten mikroskop aracılığı ile yapılan bu ameliyatta cilt katları nazikçe açılarak varisli damarlara ulaşılarak cerrahi tedavi uygulanır ve daha sonra söz konusu yara kapatılır.

Varikosel Amaliyatı Kaç Saat Sürer : Ortalama olarak 1-2 saat gibi bir sürede tamamlanır. ve hasta uyandırılarak yatağında istirahat eder. Genellikle aynı gün akşamı yada ertesi gün sabahında taburcu işlemleri gerçekleştirilir. Hasta kısa süren bir iyileşme döneminden sonra tekrar normal hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Varikosel Ameliyat Harici Tedavisi Var mı ?

Varikoselin tedavisinde kullanılan yöntemler arasında en bilindik ve sık kullanılan yöntem mikro cerrahidir. Fakat bu yöntemin dışında kullanılan yöntemler ;

  • Laparoskopik Yöntemler
  • Radyolojik Embolizasyon Yöntemidir.

Söz konusu yöntemlerin başarı oranı ve uygulanmasındaki zorluklar ile gelişebilecek komplikasyonlar göz önüne alındığında klasik usul cerrahi yöntemi tercih sebebi olmaktadır. Ayrıca söz konusu değer tedavilerde sorunun tam olarak giderilememesi ve tekrarlaması gibi durumlarla da sıkça karşılaşılmaktadır. Bu sebeple mikro cerrahi, birçok uzman ürolog tarafından en başarılı ve en etkili yöntem olarak kullanılmaktadır.

Mikro cerrahi yönteminde nüks ihtimali %1-16 arasındadır. Bu oran oldukça düşük bir oran olup mikroskop kullanılan cerrahilerde %5 den az bir orana kadar düşebilmektedir. Buradaki nüks kelimesi de aslına bakılır ise bir ilizyondur. Varikosel nüks etmez. Cerrahi operasyonda tam olarak tedavi edilememe durumunda nüks kelimesi genellikle kullanılmaktadır.

Varikosel Ameliyatı Kimlere Yapılır

  • Çocuk Sahibi Olamama Durumlarında Kadının Sağlıklı Olması, Sorunun Erkekte Olması Durumlarında
  • Sperm Testi Sonucu Çıkan Değerlerin Düşük Yada Anormal Değerler İçermesi Durumunda
  • Mevcutta Çoçugu Olan Fakat Yeni Çocuk Konusunda Varisleşmeye Bağlı Sorunlar Yaşayanlarda
  • Bekar Olan Hastalarda Gerekli Görüldüğünde Uygulanır. İleri derecede varikosel durumu olan ve söz konusu varikoselin ilerleme ihtimali değerlendirilen hastalar bekar dahi olsa ameliyat edilebilir.
  • Şiddetli Ağrıya Sebep Olan ve Bastırılamayan Varikosel Durumlarında Cerrahi Müdahale Uygulanır.

Bize Sorun!

Varikosel ve genel üroloji konuları hakkında sitemizde sayısız konu ve açıklama mevcuttur. Aradığınız yada aklınıza takılan konuları sitemizde yada bu konumuzda bulamadı iseniz bize soru sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmından sorularını iletebilirler. Editörlerimiz bize gelen sorulara genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. Miraç dedi ki:

    Varikosel ameliyatında sonda uygulaması mecburi midir?