Varikosel Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

17.12.2016
1.386

Her çeşit cerrahi müdahalede olduğu gibi varikosel cerrahisinde de, ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler bulunur. Doktorların bu önerilerine uymak, iyileşme süresini kısalttığı gibi, ameliyatın başarı oranını da yakından etkilemektedir. Her ameliyattan sonra genel olarak dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Bunlar aşağıda liste halinde verilmiştir. Fakat doktorunuz size özel tavsiyeler de bulunabilir. Tüm bu tavsiyeleri uygulamanız sağlığınız açısından önerilir.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Varikoselektomi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Genellikle Ameliyattan Sonraki 7-10 Gün Gibi Bir Süre Sonra Dikişlerinizin alınması Gerekebilir, Bunu Takip Ettirmeniz Enfeksiyon Açısından Önemlidir.
 • Ameliyattan sonraki 2 – 5  Aylık iyileşme Süreci İçerisinde Ağır Spor Aktiviteleri ve Çok Efor Sarf Edilen Egzersiz Çeşitlerinden Uzak Durmanız Önerilir.
 • Yaklaşık Üç ay sonra sperm Test Sonuçlarında düzelmeler beklenmektedir.
 • Sorun Çıkmasına Karşı Söz konusu riskleri En Aza İndirmek için Cerrahi Operasyonun ardından doktorun önereceği ilaçları, reçetede belirtilen dozda, belirtilen zamanlarda ve önerilen sürede kullanınız.
 • Ameliyat sonrasında kontrol için verilen randevulara uyarak düzenli olarak kontrollerinizi yaptırınız
 • Ameliyattan sonra, ameliyat bölgesi, ameliyat yarası, yada genel olarak ameliyat ile ilgili bir sorun yaşadığınızda öncelikle ameliyatınızı gerçekleştiren doktorunuza danışın.
 • Ameliyat sonrasında sigara tüketimi, doku iyileşmesi ve diğer konularda ameliyat bölgesinde olumsuz etkiler bıraktığı için ameliyattan sonra sigara tüketimi kesinlikle yasaktır. Mutlak suretle içilmemelidir.

Tüm önerilere uymak, tedavinin ilerleyişi için yapılan ameliyat kadar önem arz etmektedir. Ameliyat sonrası  yaşam ile ilgili olarak çok fazla soru gelmekte. Bu sebeple varikosel mikro cerrahi ameliyatı sonrası ağır aktivite ile ilgili olarak farklı bir sayfada konumuzu detaylı olarak inceledik.  Söz konusu konuyu sitemizde varikosel kategorisinde bulabilirsiniz.

Yukarıdaki Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken öneriler arasında olmayan doktorunuzun size ve durumunuza bağlı olarak söylediği öneriler de olabilir. Doktorunuzun ekstra önerilerine de harfiyen uymanız gerekmektedir. Her ameliyatta olduğu gibi varikosel ameliyatından sonra ağrı sorunları yaşanabilir. Bu ağrıların birçoğu normal olsa da bazıları bir sorunun habercisi olabilir. Taburcu olurken doktorunuzdan ağrı gibi semptomlar ile ilgili olarak detaylı bilgi ve öneri almak ameliyat sonrasında çok işinize yarayacaktır.

Bize Sorun!

 1. Varikosel ile alakalı olarak birçok bilgi sitemizde mevcuttur.
 2. Varikosel, Böbrekler, tetkikler ve diğer tüm üroloji konularında sitemizde bulamadığınız yada aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanınız. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. gokhan dedi ki:

  3 gun once varikosel ameliyati oldum dun gece istem disi uykudayken sperm geldi bunun bi zarari olur mu tesekkur leer

 2. Sami dedi ki:

  Varikosel ameliyatı oldum 08.06.2017tarihinde sigara kullanıyorum sıkıntı yasarmiyim bide 12.08.2017tarihinde ayağa kalkıp ise başladım ayakta durdum bi zararı olur mu lütfen bilgilendiren bu benim ikinci ameliyatim oldu tekrarladı

  1. Akun dedi ki:

   Abi soruna cevap veremem kusura bakma ama senin yardimina ihtiyacim var hiç bir sigortam yok ve yabanciyim sence nekadar para toparlamam lazim. Bende olmam gerekiyor

   1. Arifcan dedi ki:

    Ben bahçelievler yenibosna nisa hastanesinde oldum sigortam yok özel hastane 1600tl ye oldum tavsiye ederim cem cevik doktorun ismi çok ilgili ve işinin ehli bir insan kendisi

    1. Özkan dedi ki:

     Geçmiş olsun varikosel ameliyatı tek taraflı mıydı çift taraflı mıydı acaba ?

 3. Serdar izmir dedi ki:

  Öncelikli olarak merhabalar ben 01:11:2017 Çarşamba günü öğleyin açık varikosel ameliyatı oldum. Ameliyat olduktan iki gün sonra kamisim da ameliyat olduğum sol testisimde şişme morarma oldu ve Hale’n devam etmektedir ameliyat olan yere bir bez yaması gibi bisey bırakmışlar ve ve açılan yerimde şis Hale’n. Durumum hakkında bana biraz olsun bilgi verebilirmisiniz acaba?

 4. Fatih dedi ki:

  Mrb bn 4 gun once varikosel ameliyat oldum boynum ceviremiyorum basim cok agriyo neden hala gecmedi bilgi alabilirmiyim

  1. Emre dedi ki:

   Bol bol su iç özellikli ilk 2 gün günde 6-7 lt su içmen gerekiyordu

 5. Yasin dedi ki:

  Mrb iyi günler 11.04.2018 Çarşamba günü varikosel ameliyatı oldum doktor başarılı geçtiğini söyledi ve perşembe sabahı taburcu etti evimdeyim kasıklarda biraz şişme ve ağrılar var bu şişme ve ağrılar emeliyattan sonra normalmidir ve kaç gün içerisinde ağrılar geçer ne kadar süre oturmalı ayakta kalmalı uzanmalıyım ve yemeklerden neleri yemeli nereli yememeliyim sağlıklı cevap almam dileklerimle şimdiden teşekkür ederim

 6. Burak dedi ki:

  Ameliyattan yaklaşık olarak 2 ay geçti fakat arada bir sol tarafıma ağrı saplanıyor kısa süreli. İşim biraz ağır bunun bir nedeni olabilir mi yada neden kaynaklıdır. Ne yapabilirim

 7. Cihan dedi ki:

  Hocam meraba ben 10 gun önce warikoser amelyatı oldum sigara içmemin bir sakincası olurmu

 8. Fatih dedi ki:

  Varikosel ameliyat sonrası cinsel ilişki ne zaman olmalı aydinlatirmisiniz