İçeriğe atla

Varikosel Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Varikosel Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Her çeşit cerrahi müdahalede olduğu gibi varikosel cerrahisinde de, ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler bulunur. Doktorların bu önerilerine uymak, iyileşme süresini kısalttığı gibi, ameliyatın başarı oranını da yakından etkilemektedir. Her ameliyattan sonra genel olarak dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Bunlar aşağıda liste halinde verilmiştir. Fakat doktorunuz size özel tavsiyeler de bulunabilir. Tüm bu tavsiyeleri uygulamanız sağlığınız açısından önerilir.

Varikoselektomi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 • Genellikle Ameliyattan Sonraki 7-10 Gün Gibi Bir Süre Sonra Dikişlerinizin alınması Gerekebilir, Bunu Takip Ettirmeniz Enfeksiyon Açısından Önemlidir.
 • Ameliyattan sonraki 2 – 5  Aylık iyileşme Süreci İçerisinde Ağır Spor Aktiviteleri ve Çok Efor Sarf Edilen Egzersiz Çeşitlerinden Uzak Durmanız Önerilir.
 • Yaklaşık Üç ay sonra sperm Test Sonuçlarında düzelmeler beklenmektedir.
 • Sorun Çıkmasına Karşı Söz konusu riskleri En Aza İndirmek için Cerrahi Operasyonun ardından doktorun önereceği ilaçları, reçetede belirtilen dozda, belirtilen zamanlarda ve önerilen sürede kullanınız.
 • Ameliyat sonrasında kontrol için verilen randevulara uyarak düzenli olarak kontrollerinizi yaptırınız
 • Ameliyattan sonra, ameliyat bölğesi, ameliyat yarası, yada genel olarak ameliyat ile ilgili bir sorun yaşadığınızda öncelikle ameliyatınızı gerçekleştiren doktorunuza danışın.
 • Ameliyat sonrasında sigara tüketimi, doku iyileşmesi ve diğer konularda ameliyat bölgesinde olumsuz etkiler bıraktığı için ameliyattan sonra sigara tüketimi kesinlikle yasaktır. Mutlak suretle içilmemelidir.

Tüm önerilere uymak, tedavinin ilerleyişi için yapılan ameliyat kadar önem arz etmektedir. Ameliyat sonrası  yaşam ile ilgili olarak çok fazla soru gelmekte. Bu sebeple varikosel mikro cerrahi ameliyatı sonrası ağır aktivite ile ilgili olarak farklı bir sayfada konumuzu detaylı olarak inceledik.  Söz konusu konuyu sitemizde varikosel kategorisinde bulabilirsiniz.

Yukarıdaki Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken öneriler arasında olmayan doktorunuzun size ve durumunuza bağlı olarak söylediği öneriler de olabilir. Doktorunuzun ekstra önerilerine de harfiyen uymanız gerekmektedir. Her ameliyatta olduğu gibi varikosel ameliyatından sonra ağrı sorunları yaşanabilir. Bu ağrıların birçoğu normal olsa da bazıları bir sorunun habercisi olabilir. Taburcu olurken doktorunuzdan ağrı gibi semptomlar ile ilgili olarak detaylı bilgi ve öneri almak ameliyat sonrasında çok işinize yarayacaktır.

Bize Sorun!

 1. Varikosel ile alakalı olarak birçok bilgi sitemizde mevcuttur. Sitemizden varikosel kategorisi konularımıza ulaşabilirsiniz.
 2. Varikosel, Böbrekler, tetkikler ve diğer tüm üroloji konularında sitemizde bulamadığınız yada aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanınız. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler” üzerine 3 yorum

 1. gokhan der ki:

  3 gun once varikosel ameliyati oldum dun gece istem disi uykudayken sperm geldi bunun bi zarari olur mu tesekkur leer

  Cevapla
 2. Sami der ki:

  Varikosel ameliyatı oldum 08.06.2017tarihinde sigara kullanıyorum sıkıntı yasarmiyim bide 12.08.2017tarihinde ayağa kalkıp ise başladım ayakta durdum bi zararı olur mu lütfen bilgilendiren bu benim ikinci ameliyatim oldu tekrarladı

  Cevapla
  • Akun der ki:

   Abi soruna cevap veremem kusura bakma ama senin yardimina ihtiyacim var hiç bir sigortam yok ve yabanciyim sence nekadar para toparlamam lazim. Bende olmam gerekiyor

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri