Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

18.12.2016
435

Varikosel Belirtileri Nelerdir

Varikosel, erkeklerde en sık görülen üroloji dalı rahatsızlığı olmakla beraber çocuk sahibi olamayan çiftlerde söz konusu sorunun %25’lik nedenini varikosel oluşturmaktadır. Bu kadar sık görülen bir rahatsızlığa karşı bu kadar az bilginin var olması, biraz ahlak biraz da utangaçlık sebebi ile ön plana çıkarılmamasından kaynaklanmaktadır.

Varikoselin belirtileri genellikle belirgin değildir. Sinsi bir rahatsızlık olmakla birlikte genellikle aşağıdaki durumlar meydana geldiğinde teşhis edilebilmektedir. Bu durumlar ;

 • Testislerde Şiddetli Ağrı 
 • Testislerde Şişlik
 • Düzenli İlişkiye Rağmen Çocuk Sahibi Olamama Durumları;

Gibi nedenlerle teşhis edilir. Fakat çocuk sahibi olan ve sorun yaşamayan erkeklerin %15’inden fazlasında düşük seviyede varikosel mevcuttur.

Varikoselin En Dikkat Çekici Belirtileri ;

 1. Düzenli ve Belli Bir Süre Denenmesine Rağmen Çocuk Sahibi Olamama
 2. Kasık ve Testis Bölgesinde Görülen Şiddetli Ağrılar
 3. Testislerde Gözle Görülür Şişlikler
 4. Testis Damarlarında Gözle Görülür Belirginleşmeler
 5. Dokunmaya Karşı Hassaslaşma
 6. Sıcak Basma ve Isı Hisleri
 7. Nadir Görülmekle Birlikte Testislerde küçülme, 

Gibi bulgularla kendini gösterebilir. Fakat en sık görülen nedeni ağrı , şişlik ve çocuk sahibi olamama durumudur. Sinsi bir rahatsızlık olup damarlardaki varisler genellikle hiç belirti vermeden gelişimlerine devam ederler.

Nasıl Teşhis Edilir

En bilindik ve uygulanan yöntemi elle teşhis yöntemidir. Üroloji doktorları tarafından teşhis edilirler ve el ile damarlar yoklanarak varisleşme olup olmadığı tespit edilir. El ile tespit edilemeyecek kadar küçük seviyelerdeki varikoseller için bazı çeşitli görüntüleme yöntemleri denenebilir fakat bu denli küçük bir varisin etkisi olmayacağı için genellikle el ile hissedilmeyen varise bir işlem yapılmaz.

Varikosel Kısırlık Yapar mı? Çocuğa Engel mi?

Kaliteli Sperm hücreleri için ısı son derece önemlidir .Vücudumuz Ortalama 36 derecelik bir ısıda stabil olarak çalışır. Fakat testisler için daha düşük ısı gereklidir. Bu sebeple vücut dışında gelişirler. Kaliteli bir sperm hücresi için 33 derecelik bir ısıya ihtiyaç vardır. Testislerde gelişen varikosel, testislerdeki ısıyı arttıracağı için sperm üretimi ve kalitesi üzerinde dramatik etkiler yaratabilir. Kısacası; Varikosel çocuk yapmaya engel olan kısırlık sorununa yol açabilen bir rahatsızlıktır.

Varikosel Nasıl Tedavi Edilir

Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır konusunda en etkili ve en çok kullanılan yöntem, klasik cerrahi yöntemlerdir. Klasik yöntemin haricinde aşağıda belirtilen tedavi seçenekleri de mevcuttur.

 • Hastalarda perkutan olarak anjiografik embolizasyon yapılabilir. Başarı şansları benzer olup anjiografik girişimin damarsal yaralanma, kanama, emboli atması gibi komplikasyon olasılığı ve cerrahi sonrasında olduğu gibi varikoselin tekrarlama olasılığı vardır.
 • Varikoselin Ağız Yolu İle Alınan ilaçlarla Bilinen Etkili BirTedavi Şekli Yoktur.
 • Bu ameliyat ayrıca mikroskop kullanılarak da yapılabilmektedir. Mikroskopik varikoselektominin başarı şansı daha yüksek ve komplikasyon, nüks oranları daha düşüktür.

Birçok üroloji uzmanının ortak kanısı ile ortaya konulan düşünceye göre en etkili yöntem mikro cerrahi yöntemidir ve başarı şansı oldukça yüksektir. Ameliyat edilen hastaların büyük bir çoğunluğunda ameliyattan sonra 3-5 ay gibi bir sürede sprem testlerindeki bulgularda büyük oranda artış ve düzelme gözlemlenmektedir. Çocuk sahibi olma oranı da bu değerleri paralel olarak yükselmektedir.

Varikosel Tedavi Edilmez İse;

 • Testislerde ağrı, zaman içinde yumurtalarınızda küçülme ve spermlerinizin yapı ve fonksiyonlarında azalmaya bağlı kısırlık gelişebilir.
 • Ağrılar dayanılmaz boyutlara ulaşabilir. Kanın geri kaçması, reflü sebebi ile genişleyen damarlar tüm testisi kaplayarak testisteki ısıyı oldukça yükseltebilir.
 • Çocuk Sahibi olma olasılığı gün geçtikçe azalır.
 • Varikoselin İlerleme derecesi artacak ve buna bağlı olarak ameliyat başarı oranını da paralelinde etkileyecektir.

Tedavi ve Tedavi Sonrası

Cerrahi tedaviye karar kılınan durumlarda tedavi genel yada lokal anestezi altında yapılır. Ameliyat birkaç saat sürer ve genellikle ertesi gün taburcu edilir. Hasta birkaç hafta içinde tam olarak eski yaşantısına döner ve 20-30 gün sonra normal yaşamına kaldığı yerden başlayabilir. Ameliyatın olumlu tkileri 4 aydan sonra testlere yansıyacaktır. Ayrıca ameliyat sonrası ağır işler, yük kaldırma gibi bazı aktiviteler kısıtlanmalıdır.

Ameliyat sonrası gelişebilecek ağrı, şişlik gibi durumlara karşı ise doktordan taburcu esnasında yeterli bilgiyi almak son derece önemlidir. Öneri ve reçetelere uymak ameliyat başarısını yükseltirken, gelişebilecek yan etki ve komplikasyonları da azaltacaktır.

Bize sorun!

Sitemizde varikosel ile ilgili olarak tüm bilgiler mevcuttur. Aşağıda Bazı Önemli Yazılara Ait bilgileri Listeledik Fakat yazımızdan yada sitemizden edinemediğiniz ve aklınıza takılan konular var ise sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Bizlere soru sormak için aşağıdaki yorum kısmından faydalanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Varikosel Hakkında Bu Yazıları Da İnceleyin

 1. Varikosel Nedir?
 2. Varikosel Neden Olur?
 3. Varikosel Ameliytı Nasıl Yapılır?
 4. Varikosel Ameliyatı Kaç Saat Sürer?
 5. Varikosel Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaynaklar 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.