Varikosel Neden Olur, Nedenleri Nelerdir

17.12.2016
696

Varikosel Neden Olur

Varikosel erkeklerin büyük bir çoğunluğunda olan fakat çoğu zararsız ve ağrı yada sperm sayısını etkilemeyecek kadar küçük dereceli varikosellerdir. Genellikle üroloji ameliyatları öncesi genel muayenelerde yada çocuk olmaması sebebi ile yapılan muayenelerde ortaya çıkar. Çok az bir bölümü ise şiddetli ağrı gibi sorunlarla teşhis edilir. Bu testis damarı rahatsızlığı olan varikosel neden olur aşağıda belirtişmiştir.

Varikoselin Nedenleri Nelerdir

  1. Testis Toplayıcı Damarları Arasındaki Anatomik Farklılıklar
  2. Toplayıcı Damarlardaki Kanın Reflürü Durumu (Kanın Ters Yönde Akması ve Basınç Yaratması)
  3. Toplayıcı Damarlarda Meydana Gelen Tıkanıklıklar
  4. Uzun Süreli Ayakta Durulan İşlerde Çalışma
  5. Çok Dar Pantolon, İç Çamaşırı Kullanımı (Kısmi)
  6. Sonradan Gelişen Tramvalar ve Darbeler (Kısmi)

Yukarıda sayılan maddeler varikosel niye olur sorusuna cevap niteliğinde olan maddelerdir. İlk 3 madde varikosel nedenlerinde büyük bir paya sahip olan en sık görülen nedenlerdir. Uzun süreli ayakta durmayı gerektirecek bir yaşam sürmenin de varikosele neden olduğu birçok uzman tarafından değerlendirilmektedir.

Son iki madde ise kısmı veya dolaylı olarak varikosel oluşmasına sebep olabilecek olan durumlardır. Normal olarak çocuk sahibi olan erkeklerin de büyük bir bölümünde varikosel olabilir. Varikosel derecesine veya sperm kalitesini etkileme oranına göre değerlendirilir.

Varikosel Neden Sprem Sayısını Azaltır.

Vücut dışında gelişen tek organ testislerdir. Bunun geçerli bir nedeni var, Vücut ısımız genel olarak 36 derecedir. Fakat sprem üretimi için bu ısı çok fazladır. Kaliteli üretilebilmesi için ısı derecelerinin ortalama olarak 33 derece olması gerekir. Varikosel işte tam bu duruma etki ederek testis ısını yükseltir. Bu durumdan ise direk olarak etkilenen hücreler kaliteli meni üretimini başaramaz ve sonucu olarak da kısmi kısırlık ortaya çıkabilir.

Mikro cerrahi operasyonu ile ilerlemilş varikosel durumlarında söz konusu varisleşmiş damarlara cerrahi müdahale ile düzeltilmeleri yapılır ve hasta %50 den fazla bir oran ile tekrar normal durumuna döner ve çocuk sahibi olabilir. Bu oranda varisin şiddeti ve hastanın genel durumu da önem taşır. Yapılan cerrahi yöntem son derece konforlu ve genellikle 1 gün hastanede yatmayı gerektiren ufak ameliyatlardır. Ufak desek dahi doktorlar için titizlik gerektiren zor bir ameliyattır. Hasta ertesi gün evine gönderilir ve kısa süre içerisinde normal hayatına dönebilir.

Bize sorun!

Varikosel, Böbrekler, tetkikler ve diğer tüm üroloji konularında sitemizde bulamadığınız yada aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanınız. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.