Varikosel Nedir? Nasıl Anlaşılır

16.12.2016
696

Varikosel Nedir?

Varikosel en sade anlatımı ile bir damar genişlemesi rahatsızlığıdır. Testislerde bulunan toplardamarlarda oluşan varisleşmeye denir. Genellikle fazla bir belirti vermezler, görülme oranı sık olsa da genellikle bir müdahale gerektirmeyen hafif varisleşmeler görülür. Varikoselin dereceleri göre ağrı, sperm sayısında azalma gibi sorunlar oluşabilir. Genellikle çoğu kişi farkında olmasa dahi birçok erkekte başlangıç seviyesinde varişme mevcut olabilir. Fakat süperm hücrelerinde azalma gibi teşhislerle kliniklere başvuran kişilerin büyük bir bölümünde varikosel tespit edilmektedir. Aynı zamanda sorunsuz çocukları olan fakat yine de kliniklere varikosel rahatsızlığı için başvuranların sayısı da bir hayli fazladır. Oransal olarak değerlendirmek gerekir ise %20 gibi bir kısım bu olayın oranı sayılabilir. Varikosel nedir konumuzda daha fazla bilgi ve varikoseli nasıl anlarım gibi tüyolar aşağıdadır.

Varikosel Nasıl Anlaşılır?

Varikosel olup olmadığı bir üroloji doktoru tarafından yapılacak olan fiziki muayene ile anlaşılabilir. Bazı durumlarda ekstra görüntüleme tetkiklerine ihtiyaç duyularak görüntülenebilecek kadar küçük düzeyde varisleşmeler olabilir fakat bu gibi varisleşme durumları hastaya hiçbir olumsuz etki göstermeyeceği için genellikle elle teşhis etme yetelidir. El ile teşhis edilemeyecek kadar az olan varisleşmeler sorun teşkil etmez. Varikosel Nasıl Belli Olur, Ve Muayenesi Nasıl Yapılır aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Varikosel Nasıl Belli Olur? Varikosel Muayenesi Nasıl Yapılır

Doktor muayenesi ile belli olur ve doktor el ile sizi muayene ederek genişlemiş damarları tespit etmeye çalışır. Söz konusu muayene birkaç dakika sürer ve genellikle tam tanı konulabilir.

Varikosel Elle Nasıl Teşhis Edilir; Doktorunuz tetstis bölğesinde yumurtalıkların üzerinden vücuda doğru giden damarları el ile yoklayarak boyutlarını tayin eder. Normalden dahabüyük ve genişlemiş damarlar hissettiğinde ise varikosel oluşmuş demektir. Direk olarak el ile yapılır. Biraz garip bir durum gibi görünebilir. Fakat sağlıkta utanma sıkılma olamaz.

 

Varikosel Nasıl Geçer;

Varikoseli geçirebilecek bir bitkisel tedavi yada ilaç malesef ki yoktur. Genellikle tedavisinde cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Fakat söz konusu cerrahi yöntemler belli gereklilikler oluşmuş ise yapılmaktadır. Bu gerreklilikler

 • Hastada Şiddetli Ağrı
 • Hastada Sprem Sayısında Düşüş
 • Ve Hastanın Evli Olması (Ağrı Şikayeti Yok ise)

Durumlarında yapılmaktadır. Genellikle birçok erkekte dar pantolonlar, kot ve benzeri sıkı şeyler, sıkı iç çamalarları ve bazı tramvalar gibi nedenlerle görülür. Birçoğu ağrı yapmaz ve çovuk sahibi olmaya engel değildir. Bu sebeple eğer varikosel tespit edildi ise doktorunuzun uygun gördüğü tedaviyi uygulamalı ve size önerilenleri uygulamakta terettüt etmemelisiniz. Aksi halde ileriye dönük problemler, çocuk sahibi olamama gibi sorunlar baş gösterebilir.

Ayrıca cerrahi yöntem olarak da günümüzde artık genellikle mikro cerrahi yöntemler kullanılmakta. Eğer bir operasyon olacaksanız muhtemelen bu cerrahi yöntem kullanılacaktır. Genellikle ertesi gün taburcu olursunuz ve konforlu bir ameliyattır. Tedaviden korkmanıza hiç gerek yok.

Bize Sorun!

Ütroloji, Böbrek Taşı, Genel böbrekler ve üroloji konularında aklınıza takılanlar var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirler. Sorularınız editörlerimiz tarafından genellikle aynı gün onaylanmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Mesut Işık dedi ki:

  Merhaba.Öncelikle size teşekkür ediyorum şimdiden.Size sorum şu:

  Ben yaklasik 1 haftadır sag testisimde bir agri hissediyorum.Agrim bazen yanma hissi veriyor ve bunun yaninda sağ alt karin bölgesine dogru bazen bu agri ilerliyor.Ayrica banyoda sag testisim üzerine yapışık pirinc tanesi büyüklüğünde damarlarin hemen yaninda bir cisim hissettim.Doktora gittim ve anlattim (sadece pirinc tanesi buyuklugundeki cismi söylemedim)fiziksel muayenede hicbirseyim olmadığını ifade etti.Agrilarim azaldi pek nadir var.Sizce ne yapmaliyim???

  1. Editör Editör dedi ki:

   Doktor el ile muayene etti ise tespitine güvenmek gerekir. Fakat el sürmeden bir muayene söz konusu ise başka bir doktora gitmenizi öneririm. Genellikle varikosel muayenesi direk olarak el ile o kısmınları yoklamak şeklinde yapılır. Bir doktor bu muayene sonucu %90’lık bir oran ile teşhisi koyabilmektedir.

   Fakat ağrılarınız varikosel kaynaklı değil ise kaynağını araştırmanızı öneririm. Genellikle kasık ve testis ağrılarına mesane taşı, üretra darlığı gibi sorunlarda neden olabilir. Erken teşhis için genel bir üroloji muayenesi gerekli.

   Geçmiş olsun.

 2. Mesut Işık dedi ki:

  Merhabalar.Öncelikle verdiğiniz bilgiler icin teşekkür ederim…

  Ben yaklaşık 1 haftadır sag testisimde agri dindi.Daha sonra idrarimi yaparken penisimde sızı ve yanma hissediyordum.Bende bir daha doktora göründüm tahlil aldi sonucuna baktim simdi bakteri üremedi yazısı var.Ama doktora yatin gidecegim.Sizce bu önemli midir?