Yapay Böbrek Çalışmaları Son Gelişmeler 2017

30.11.2016
1.142

Yapay Böbrek Çalışmalarında Son Gelişmeler Nelerdir?

3232Yapay Böbrek Varmı sorusu son günlerde editörlerimize en sık gelen sorulardan birisi oldu. Özellikle kök hücre tedavisinin artık birçok alanda kullanılmaya başlaması birçok kanser yada böbrek yetmezliği hastasına da umut ışığı oldu. Peki Gerçekten Yapay Böbrek Var mı, Yapay böbrek Ne Zaman Olacak gibi merak edilen tüm sorular için son gelişmeleri sayfamızda sizlere duyuruyoruz. Öncelikle Yapay Böbrek Nedir ve Nasıl Yapılır Bunu Açıklamamız gerekir.

Yapay Böbrek İle İlgili Bilmeniz Gereken Başlıklar

 1. Yapay Böbrek Kök Hücrelerden Yapılır
 2. Yapay Böbrek Mekanik Değil Birebir Organdır.
 3. Halen Çalışmaları Devam Etmekte Olup Henüz Uygulamaya Geçilmemiştir.
 4. Yapay Böbrek Hastaya Özel Yapılır
 5. Her Hastaya Kendi Hücrelerinden Üretilir.
 6. Kök Hücre Çalışmaları İle İlgili Detaylar Aşağıdadır.

Yapay Böbrek Nedir? Nasıl Yapılır 

Halk arasında suni böbrek olarak anılan şey tam olarak suni değil adından farklı olarak birebir kendi böbreğinizle aynı özellikleri taşıyacak olan bir yapay organdır. Bu böbrek kendi kök hücrenizin çoğaltılması ile oluşan canlı bir dokudur. Yani organa benzeyen ama mekanik bir alet değildir. Birebir böbreğiniz ile aynı olması amaçlanmaktadır.

Yapay böbrek Henüz Yapılamadığı için yapay kalp yapımını ve aşamalarını anlatan 1,5 dakikalık videoyu izleyerek fikir edinebilirsiniz.

Böbrek yetmezliği bulunan hastalarda diyaliz bilindiği gibi mecburi fakat bu şekilde hastaların pek uzun süre yaşayamayacağı da aşikar. Böbrek nakli bekleyen bu hastalardan bir çoğu uyumlu böbrek olmadığı için hayatını kaybetmektedir. Uyumlu böbrek bulunanlarda ise böbreğin hastaya naklinden sonra böbreğin vücut tarafından kabul edilmemesi durumu da söz konusu. Yapay böbrek birebir kendi hücrelerinizden imal edileceği için bu gibi durumlarla karşılaşılmayacak ve yeni takılan böbrek ile sorunsuz onlarca yıl yaşanabilecek.

Yapay Böbrek Var mı? Yapay Böbrek Ne Zaman Olacak?

Kök hücre alanında uzman bilim insanları ilk olarak kulak , idrar kanalı gibi birçok yapıyı sorunsuz şekilde imal etmeyi başardılar. Fakat iş kompleks bir organa geldiğinde hala kat edilmesi gereken mesafelerin olduğu çok açık. Şu an kök hücreden yapay böbrek yapıldı fakat bir ceninin böbreği ile aynı boyutlarda yani 1 cm den küçük bir boyutu var. Bu organın nasıl nakil edilebilecek bir boyuta getirilebileceği konusunda araştırmalar tüm hızı ile devam ediyor. Yapay böbrek çalışmalarında son seviyelere 2020 den sonra ulaşılacağı konusunda bilgiler gelmektedir.

Yapay böbrek artık her alanda uygulanmaya başladığında bu hizmet çok kısıtlı yerlerde olacaktır. Bu da ilk etapta tüm böbrek hastalarının bu hizmetlerden yararlanamayacağı anlamına geliyor. Yapay Böbrek Fiyatı ilk anlarda muazzam yüksek olacaktır.  Fakat Zamanla Bu durum yaygınlaştıkça daha ulaşılabilir konumlara gelecektir diye düşünmekteyiz.

Kök Hücreden Yapay Böbrek Üretimi ve Yapay Böbrek Nakli Nasıl Yapılır

Kök hücre tedavisi uygulanarak hastadan alınacak olan kök hücreler, özel sıvılar içerisinde (genelde hayvanlardan alınan doğum öz suyu gibi) çoğaltılarak böbrek olarak şekilde hazırlanır ve şekillendirilir. Dokunun erek duyduğu tüm glikoz ve yaşamsal maddeler söz konusu sıvının içinde bulunur. Bu hücrelerden kendi böbreğinizin birebir aynısı imal edilir. Bu yapay organ  dna moleküllerine varana kadar sizin tüm özelliklerinizi birebir taşır. Bu durum vücudun organı reddetme ihtimalini sıfıra indirmekte ve böbrek nakli sonrasında başarı oranını neredeyse %100 oranına çıkarmaktadır.

Yapay böbreğiniz yapıldıktan sonra nakil işlemi klasik yöntemden farksızdır. Çünkü takılacak olan böbrek birebir gerçek böbrekle aynı böbrektir. Normal yollarla nakil edildikten sonra böbreğinizi sorunsuzca ömrünüzün sonuna kadar kullanabilir olacaksınız. Tabi artık önceki hataları tekrarlamadan sağlıklı yaşam kurallarına uygun olarak hareket etmeniz gerekmektedir.

Bize Sorun!

3Böbrek kanseri ve böbrek yetmezliği konusunda sitemizde detaylı çalışmalar, gelinen son aşamalar ve tıbbi yöntemler detaylı olarak bulunmaktadır. Diğer konularımıza da bakmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca böbrekler , nefroloji ve üroloji ile alakalı olarak sormak istediğiniz tüm sorularınızı editörlerimiz cevaplamaktadır. Bize soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içerisinde yanıt vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. sema dedi ki:

  Yapay mesanede de aynı çalışmalar varmı yapay mesane yapan yurtici yada yurdışı bildiğiniz bir hekim vsrmı nasıl ulaşabilirim MS hastası oğlum için lutfen yardımlarınızı bekliyorum

  1. bobrekwp dedi ki:

   @Sema
   Merhabalar

   Yapay mesane şu an uygulanmakta ve birçok hastanede başarılı ameliyatlar yapılmakta. Fakat bu yapay durumkök hücrelerden değil vücudun bazı bölümlerinden alınan dokularla yapılmakta. Kök hücre ile yapılan bir mesane için şu an çok erken ve henüz tüm bu araştırmalar devam ediyor.

   Geçmiş Olsun

 2. Merve dedi ki:

  Merhaba,

  Annem 10 yıldır böbrek nakli ile yaşamını sürdürmektedir. Son 3 aydır kreatinin değerinin 2.24 seviyelerinde olması kaynaklı doktorları tarafından rituksimab serum tedavi uygulandı. Biyopsi raporunda kronik humorol rejeksiyon yazmaktadır. Bu sırada yüksek tansiyon rahatsızlığı yaşamakta ve ödem problemi yaşıyor. Tekrar ikinci bir rituksimab tedavisi uygulanıp uygulanmayacağına henüz karar verilmedi. Tekrar böbrek fonksiyonları yerine gelebilir mi? Bu aşamada ne yapmalıyız? Diyaliz durumu söz konusu olur mu? Önerileriniz ve sizin yorumunuz nedir?

  1. bobrekwp dedi ki:

   Böbrek, Yapısı Gereği Kendi Kendini iyileştirebilen bir organ değil. Genellikle maalesef sorunlar kalıcı hasarlara yol açmaktadır . Anneniz için geçmiş olsun. Fakat sorunuza cevap verebilecek tek kişi doktorunuz. Tavsiye edebileceğim tek şey tedavileri aksatmadan doktorunuzun önerileri ve tedavilerini aksatmadan devam ettirmenizdir.

 3. Merve dedi ki:

  Merhaba,

  Daha öncede annemin rahatsızlığından size bahsetmiştim, değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Annem 10 yıllık böbrek nakilli olup, son tahlilinde kreatinin değerinin 1,95 olması kaynaklı doktoru plazmaferez tedavisi ön görmüştür. Tedavi ile ilgili bilgi alabilir miyim? Ağrılı bir işlem midir? Bu tedavinin etkisi olur mu? Önerileriniz ve yorumlarınızı paylaşmanızı rica ederim.

 4. Binnaz dedi ki:

  Yazınızı okudum keşke 2020 den önce olsa 2 yıldır böbrek hastasıyım bebeğimi kaybettim bu hastalık yüzünden ve biran önce iyileşmek istiyorum doktorum sadece ilaç veriyor gelişme varmı dediğimde bununla ilgili çalışma yok diyor ama bu yazıyı okudum içim birazda olsa rahatladı keşke 1 yılda çözülse ilk ben yaptircam

  1. Editör Editör dedi ki:

   Bu süre ortalama geliştirme süreleridir. 2020’de başlansa bile dünya geneline yayılması ve her hastanede uygulanması söz konusu olmayabilir. umutsuzluk vermek istemem ama 2020 sonrası kök hücre tedavisi gelişsse dahi test aşaması bitmiş olacak uygulamaya koyulması için ise zaman gerekmekte. Teknoloji hızlı ilerliyor, bilim de öyle, umutsuz olmamak gerekir. Geçmiş olsun.

 5. Rengin dedi ki:

  Merhaba ben suan icin nakilliyim ama protein kacaginda dolayi sorun yasiyorum. Olurda yapay bobrek cikarda ve yararlanirsam tekrar bu sorunlar cikarmi yani yapay bobrege zarar verirmi

 6. Filiz dedi ki:

  Merhaba kardeşim 13 yıldır böbrek hastası yurtdışı n da yapay böbrek takılıyor mu acaba ve maliyeti ne olur

 7. Aysun dedi ki:

  Benim annem diyabet hastası ve şeker böbreklerine vurmuş yapay böbrek ne kadar ve nerde taktırabiliriz acil cevabınızı bekliyorum

 8. Aysun dedi ki:

  Nolur cevap yazın

 9. Mevlüt güneş dedi ki:

  Merhaba bende böbrek hastasıyım şeker ve tansiyon la bu hale geldi radyoloji doktoru dilimlere baktı can sıkıcı bir durum fazla görünmüyor dedi benim kratein 2.22 nefroloji doktoruna gittim idrar kan tahlili yaptırdım orada aynı çıktı tansiyon şeker ilacı verdi bol su iç et tavuk fasulye nohut yeme çok az et ye çok az olsun bol su iç 10 gün sonra tekrar gel.dedi benim yaşımı sordu kilomu hesap yapıp 100/ 45 senin böbreğin çalışıyor dedi bu hesap doğru olabilirmi hocam radyoloji ci filmde fazla bir sıkıntı yok dedi her şey normal dedi yağlı yeme bol su iç dedi hangisi doğru selamlarımı sunar ellerinizden öperim

 10. tekin dedi ki:

  Merhabalar.Malum sizlerinde bildiği gibi organ nakli olan hastalar ciddi ilaçlar alıyor . Nakil olan böbreği korumak için yüklü miktarda ilaçlar kullanıyorlar.Ve ilaç firmalarının bunlardan ciddi kazançları var.Türkiyede sağlık sektörü malum çok ciddi , temiz paralar bırakan bir sektördür.Bence firmalar bu gelişmelerin gelmesine izin vermez.Çünki ekmeklerine yağ sürmek gibi birşey olur.Yapay böbrekler ne zaman takılacak ? Kök hücreden böbrek üreteceklerdi.Ne oldu acaba ?

  Teşekkürler

 11. Hasan dedi ki:

  Merhabalar kardeşim 2yıldır diyalize bağlı yaşıyordu 2ay önce nakil oldu ama vücut kabul etmedi ilik bas baskın geldiği için böbreğini geri alacaklar yapay böbrek şu an ne durumda gelişme varmı