Yaygın Görülen Böbrek Hastalıkları Nelerdir?

Böbrek hastalıkları çeşitleri doğuştan gelen problemler ve sonradan ortaya çıkan problemlere bağlı olarak gelişir. Erişkinlerde en sık görülen böbrek hastalıkları sonradan ortaya çıkan problemlerden kaynaklanmaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda görülen böbrek hastalıklarının büyük bir bölümü ise genelde doğuştan gelen anatomik problemler nedeni ile ortaya çıkmaktadır.

Yaygın Görülen Böbrek Hastalıkları Nelerdir?

Aşağıda en sık görülen böbrek hastalıkları nelerdir maddeler halinde verilmiştir. Ayrıca bu hastalıkların nedeni, görülme oranı ve sıklığı gibi bilgiler de bulunmaktadır.

 

En Sık Görülen Böbrek Hastalıkları

 1. Böbrek Taşı : Her 10 Kişiden 4 ünde hayatının belli evrelerinde böbrek taşı oluşumu görülmektedir. Erkeklerde ise kadınlara oranla 3 katı daha fazla görülür. Ülkemizde en sık görülen böbrek hastalıkları arasında birinci sıradadır. Böbrek kumu ile böbrek taşı aynı şeydir. Bu sebeple böbrek taşı oranlarına kum da dahildir. Böbrek Taşının Zararları Sanılandan Büyütür. Tedavinizi İhmal etmemenizi tavsiye ederiz.
 2. Böbrek Kisti : Görülme oranı oldukça yüksektir. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. 40 Yaş üstü bireylerde her 5 kişiden birisinde basit yapıda böbrek kisti görülür. Bu durum 60 yaş üstünde 3/1 e artar. Özellikle hayatında en az 1 kere tomografi gibi radyoaktif çekimler yaptıranlarda görülme ihtimali %25 oranındadır.  Böbrek kistleri her yaşta görülebilir ve var olan kist çeşitlerinin büyük bölümü basit kistlerdir ve yaşamsal sorun teşkil etmez. Ama Bazı tip kistler zararı olabilir. Hekiminizden Detaylı Bilgi Almanız gerekir.
 3. Up Darlık : Böbrek ve idrar kanalı kısmının birleşimi ve sonrasında doğuştan gelen bir darlık sonucu gelişen böbrek hastalığıdır. Büyük bir bölümü doğuştan gelen darlıklar nedeni ile meydana gelir. Böbrek tarafından süzülen kan sonucu çıkan atık idrar mesaneye tam olarak ulaştırılamaz ve zamanla böbreklerde hasara yol açar. Bebeklerde ve çocuklarda görülen en sık böbrek hastalıkları arasında öncelikli hastalıktır. Up darlık erken teşhisi önemlidir.
 4. Böbrek Kanseri (tümörler) : Son yıllarda kanser vakalarında artışların yaşandığı herkez tarafından bilinmekte. Sigara kullanımı böbrek kanseri vakalarında bir numaralı neden, bu nedeni takip eden alkol ve fast food tipi sağlıksız beslenmeler gelmektedir. Genellikle ilk evrelerinde fark edilir ise tedavi seçenekleri daha çeşitlidir. Tümörün çevreye yayılmamış olması tedavide bir numaralı kural diyebiliriz. Böbrek Kanseri Ölüm Oranı Erken Teşhise Göre Azalır.
 5. Üretra Darlığı : Böbrek ile alakasız gibi görülse de mesane sonrasında gelişebilecek üretra darlığı böbreklerdeki basıncı arttırarak böbreklerde hasara yol açmaktadır. Bunun bir diğer farklı yolu da prostat hastalıklarına bağlı idrar atımında zorlanma durumlarıdır. Bu gibi rahatsızlıklar ihmal edildiğinde böbreklerde kalıcı hasarlar oluşabilmektedir.
 6. Böbrek Düşmesi : Böbreğin normal konumunda olmaması durumudur. genellikle çok zayıf hastalar ile yan bel bölgesinden darbe ve tramvalara maruz kalan kişilerde görülür. Böbreği yerinde tutan kas grupları işlevini kaybeder ve böbrek mesaneye doğru aşağıya iner. Bu durum böbreğin süzme ve idrar atım görevlerini tamamen etkileyerek böbreklerde hasara yol açmaktadır.
 7. Enfeksiyon ve İltihaplanma : Tedavi edilmeyen idrar yolları enfeksiyonları gibi problemlerden dolayı üriner sistemin iltihaplanması sonucunda böbreklerde kalıcı hasar oluşma durumudur. Artık daha bilinçli bir toplum ve sağlık hizmetlerinde ilerlemeler ile görülme sıklığı azalsa bile hala birçok hasta bu sorunlar nedeni ile böbrek yetmezliği ile yüz yüze gelmekte ve diyaliz merkezlerinde tedavi görmektedir. Bu sebeple ihmal etmemeniz önerilir.
 8. Diyabet ve Tansiyon : Erişkinlerde yaygın görülen böbrek hastalıklarının baş nedenidir. Böbreklere etki eden hastalıklar arasında en zararlıları şeker, tansiyon, ve fazla kilodur. Özellikle tansiyon böbrek içerisinde kanın süzülmesini sağlayan ince damarlarda gereğinden fazla basınç uygulamasından ötürü böbrekte büyük hasarlar oluşmasına sebep olur. Aynı şekilde şeker hastalığı da kanın bileşen dengesini etkilediği için böbreklere zararı vardır. Fazla kilolu olmak ise kandaki glikoz seviyesini fazlaca arttırdığından böbrek yükünü arttırmaktadır. Sağlıklı böbrekler için bu hastalıklardan da korunmanız önem arz etmektedir.
 9. Çeşitli Sebepler : Doğuştan gelen hiç böbrek olmaması yada at nalı böbrek gibi rahatsızlıklar ile sonradan gelişen çeşitli sebeplerden böbrek rahatsızlıkları da oluşabilir. Fakat yukarıdaki listede maddeler halinde verilmiş 8 böbrek hastalığı en çok görülen böbrek hastalıkları arasındadır.

Yukarıda kısaca açıklanmış rahatsızlıklar hakkında detaylı bilgiler edinmek isterseniz sitemizde tüm bu hastalıklar hakkında oldukça detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

3

Bize Sorun!

Böbrek Hastalıkları Çeşitleri Nelerdir, Böbrek sorunlarına yaklaşımlar tedavi ve tetkikler ile genel üroloji ve nefroloji konularında editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Bize Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde yanıt vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için önemlidir.

YORUMLAR
 1. özlem dedi ki:

  Kardeşime böbrek hastalığı tanısı kondu.Özetle hayatının bundan sonrasını ancak ilaçla yaşayabilcek yani heran ölebilir.Doktor sadece tuz yeme demiş.Herhangi bir diyet önermemiş.Kalbinde kalınlaşma var. Ne yapmalıyız.Kardeşim morel olarak bitti.Yolda yalnız yürüyemiyor,aniden tansiyonu yükselip yada düşebiliyor.Sizce ne yapmalıyız.Teşekkür ederim.

 2. Böbrek dedi ki:

  Bana 5 yada 6 ay önce potasyum düşüklüğü var dendi sorun ne olabilir